Bebeklerin Zekası Nasıl Geliştirilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 23 Kasım 2013 tarihinde açılan konu 1. Çocuklarda zeka gelişimi konusunda genetik faktörlerin ynısıra çocuğun zekasının nasıl uyarıldığı zeka gelişiminde son derece önem taşımaktadır.Zeka dediğimiz aslında pek çok farklı yeteniğin pek çok farklı algının bir araya gelmiş halidir.

  Bebekler dünyaya geldiklerinde beyinlerinde yüz milyarlarca sinir hücresi bulunmaktadır. Doğumdan ilk altı aya kadar olan dönemde insan beyninde nöronların en çok olduğu dönemdir.Bebeğin beyni çim tohumları dolu bir tepsiye benzer. Her tohum farklı bir göreve ait bağlantıyı yada sinirsel bağ temsil eder. Doğduğumuz andan itibaren beynimizdeki nöronlar arasında bağlantılar oluşmaya başlar.

  [​IMG]

  Bebeklerinin zekasını geliştirmek isteyen anne babalara öneriler

  Bebeğinizin yüzüne gülümseyerek vücuduna masaj yapın,gözlerinin içine bakarak ismini söyleyin

  Bebeğiniz ile direk olarak konuştuğunuz esnada onu yüzünüze yakın tutunuz ve gözlerinin içine bakınız.

  Bebeğinizin karyolasının yanına bir teyp koyunuz, Çalmak için ninni veya yumuşak bir fon müziği seçin.İçerisinde tekrarın çok olduğu melodiler bebek için çok dinlendiricidir çünkü bu, bebeklerin ana rahminde duydukları sese benzer melodidir

  Çamaşır veya bulaşık makinesinin sesini teybe kaydederek bebeğinize dinletin.Bu ses ana rahminde bebeğin duyduğu seslere benzer. Bu sesleri bebek dinlerse beyindeki nöronlar ölmeyecek bağlantılar gelişecektir.

  Bebek ağlamadan istek duymadan onu beslemememiz gerekmektedir. Bu kişiliğini olumsuz etkilemektedir.

  Bebeğinizin duyma ve görme duyularının gelişimi için farklı yüz ifadeleri yapın ve sesler çıkarın.

  Bebeğinizi farklı kumaşlar ile okşayınız veya sarınız. (Vücudunun farklı kumaşlara dokunmasını sağlayın

  Bebeğinizin farklı kokuları almasına imkânlar sağlayınız. Dışarı çıkın ve bir gül koklatınız veya taze yeni kesilmiş bir portakal koklamasına yardımcı olunuz.

  Çok konuşan çocuklar karmaşık dil yapılarını daha kolay öğrenebilme kapasitelerini geliştirir

  Bebeğinize sesli olarak kitap okuma ona verebileceğiniz en güzel hediyedir