Bebeklere meyve vermeyi ihmal etmeyin..

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 28 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çocukların 0-3 yaş aralığında doğru beslenmesi, ileriki yaşlarda obezite, kanser, böbrek yetmezliği veya kalp hastalıkları gibi risklerden korunmada büyük rol oynuyor.
  Yetişkinlere göre 4 kat daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyan bebeklerin bunu, doğal kaynağı olan meyvelerden almaları öneriliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 0-3 yaş arasındaki bebeklerden sadece yüzde 40’ı bir günde gerekli olan miktarda meyve yiyor.
  [​IMG]
  Farklı çeşitlerde ve renklerde meyve tüketimi, farklı miktarlarda vitamin ve minerallerin alınmasında son derece önemli bir yer tutuyor.

  0-3 yaş aralığında doğru beslenme, bebeklerin ileriki yaşlarında obezite, kanser, böbrek yetmezliği veya kalp hastalıkları gibi risklerden korunmasında büyük rol oynuyor. Bu nedenle beslenme uzmanları, bebek beslenmesinde meyve tüketimine ve özellikle organik ürünlerin önemine dikkat çekiyor. Çünkü organik meyveler, daha yüksek miktarlarda C vitamini, antioksidan, kalsiyum, demir ve magnezyum içeriyor.

  Yapılan araştırmalara göre, 0-3 yaş arasındaki bebeklerin yüzde 40’ı günde bir kez meyve yerken, yüzde 60’ı şekerli ve katkı maddeli abur cuburları yiyor. Gazlı içecekler ile tanışma yaşı ise 1! Oysa bebeklerin 4-6. aydan itibaren her gün en az 70 gr meyve tüketmesi ve gazlı içecekler yerine yüzde 100 doğal meyve suyu içmeleri gerekiyor.

  Farklı meyveler, farklı antioksidanlar içeriyor. Meyvelerin içindeki farklı vitamin ve mineraller, büyüyen hücrelerin hasardan korunmasında önemli bir rol oynuyor.

  Örneğin, A vitamini deposu olan ahududu, göz sağlığı için son derece faydalı. A, B ve C vitamini içeren kayısı, mineral açısından da çok zengin. E vitamini ve kalsiyum deposu olan üzüm, folik asit kaynağı olan muz, hastalıklara karşı direnci güçlendiren bir antioksidan olan elma gibi meyveler, bebeğin sağlıklı büyümesine destek oluyor. Meyveler, çeşitli lifleri de içinde barındırıyor. Günde 2-3 kez meyve tüketimi, kabızlığın önlenmesine yardımcı oluyor.

  Doktorlar, meyve suyu tüketiminde ise yüzde 100 meyve sularının tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü yüzde 100 meyve suları meyvelerin sıkılması ile elde ediliyor. Oysa meyve nektarlarında meyve oranı ancak yüzde 30 – 40; kalanı aroma, şeker ve sudan oluşuyor.

  Organik meyve tercih edilmeli

  Organik meyve ve sebzeler, yüksek miktarlarda C vitamini, antioksidan, kalsiyum, demir ve magnezyum içeriyor. Organik meyve ve sebzeler, bebeklerin narin bünyelerini tarımsal ilaç kalıntıları ve hormon gibi kimyasalların yorucu etkilerinden koruyor. Organik ürünler, bebeklerin ideal oranda vitamin ve mineral almalarına yardımcı oluyor.