Bebeklerdeki Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 27 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Bebeklerin uyku sorunu
  Bebeklerin uyku sorunu nasıl çözülür

  Uzmanlar, insan yaşamını ciddi bir şekilde etkileyen uykusuzluk hastalığının temellerinin bebeklik döneminde atıldığını söylüyor.

  BEBEĞİN UYUDUĞU ORTAM ÖNEMLİ
  Bebeğin uyuduğu ortamın önemine dikkat çeken Aykol, "Ortalama 20 derecelik ısısı olan sessiz, loş bir ortam uyku için idealdir. Her gün aynı ortam ve aynı saatte uyutmaya çalışmalıyız. Yatak güvenli, kenarları yumuşak, yatak örtüleri pamuklu ve yumuşak olmalıdır. Yastık kullanmak tehlikeli olabilir. Bebeğin sevdiği yumuşak bir oyuncak yatağa konulabilir. Başka bir çocukla aynı yatakta asla yatırmamalısınız. Uykunuz ağırsa asla yatağınıza almayınız. Uykudan önce banyo rahatlatıcı olabilir. Hafif bir müzik, hafif sallama hareketleri uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. Uykudan önce aşırı heyecan yaratıcı aktivitelerden, büyük çocuklarda bilgisayar oyunları ve televizyondan kaçınmak gerekir. Yatmadan önce pijama giymek, kitap okumak gibi belirli rituelleri yaparak uyku saatini öğrenmeye alıştırmak gerekir...


  İlk aylarda kolik sancıları anne-babaları uyutmazken, bebek büyüdükçe diş çıkarma dönemi, gündüz yaşanan korkuların rüyalarda tekrarlanması, annenin işe başlaması ile terk edilme korkusu, anne sütünün kesilme dönemi gibi çeşitli nedenler geceleri uyanmaya yol açabilir.

  UYKUSUZLUK BEBEKLİKTE BAŞLIYOR
  Uzmanlara göre, insan yaşamını ciddi şekilde etkileyen uykusuzluk denilen tablo, aslında beynin uyanıklığını sağlayan merkezlerin normalden daha fazla aktif olması sonucu ortaya çıkıyor.