Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Giderilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 21 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Bebeklerde sıkça görülen uykusuzluk probleminin çözümleir hakkında sizleri bilgilendirmek için hazırladığımız yazımızda oldukça sık karşılaşılan bu problem ile nasıl başa çıkacağınızı öğrenebilirsiniz.

    [​IMG]

    Çok ağlayan bebeklerin ağlamalarının pek çok nedeni bulunmaktadır.Bu nedenlerden bazıları şöyledir:Kolik, açlık, kulak enfeksiyonları, karın ağrıları, gaz sancıları, altını kirletmiş olması, bebeğin fazla yorgun olması gibi sorunlar nedeniyle bebekler çok fazla ağlayabilirler.Bebekler gün içerisinde 3 saat ağlayabilirler bu durum gayet doğaldır.

    Kolikli bir bebek ise üç hafta boyunca haftanın üç günü üç saat süreyle ağlar. Diğer bebeklerden farklı olarak ağlamanın hepsi bir seferde gerçekleşmektedir.Bebeklerde görülen uykusuzluğa yol açabilecek fiziksel bir neden olup, olmadığından emin olunması gerekmektedir. Eğer bebeğin hazım sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.İlk bebekler uyku sorunları açısından daha fazla risk altındadırlar çünkü anne-babalar ilk çocukta daha tedirgindirler.Erkek çocuklar kızlara göre daha fazla uyku sorunu yaşarlar.Sakin ve mutlu davranmaya çalışın. Sakin ana-baba sakin bebek demektir. Gündüz temiz hava almak için bebeğinizle dışarı çıkın.Akşamları bebeği fazlasıyla uyaran oyunlardan kaçının. Onu her gün aynı saatte uyutmaya çalışın. Kendi odasında ve yatağında yatırın.

    Bebeklerinizin rahat uyuyabilmeleri için öncelikle karınlarının tok olmasına özen göstermelisiniz aç bebekler elbette bunu ağlıyarak anlatmaya çalışırlar.Ayrıca sakin sessiz bir ortama alışan bebekler farklı ortamlarda sesli ve gürültülü yerlerde uyuyamazlar.Bu nedenle bebeğinizin uyuma koşullarına dikkat etmelisiniz nasıl alıştırdıysanız ya o ortamı sağlıyacaksınız yada her yerde uyuyabileceği gibi alıştırmalısınız.