Bebeklerde Organik Giysiler Tercih Edilmeli

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 2 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Bebeklerde Organik Giysiler Tercih Edilmeli

  Organik Giysiler Daha Güvenli

  Bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş bebekler için organik giysiler öneriliyor.

  Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Nihan Hilal Sorguç, ''Bebek giysilerinin üretildiği materyalin büyük önem taşıdığını, yüzde yüz pamuk, organik pamuk veya bambudan üretilenlerin tercih edilmesini'' önerdi.

  Sorguç, şunları kaydetti:

  ''Pamuğun yetiştirilmesinde kullanılan tarım ilaçlarının birçoğunun kanserojen olduğu biliniyor. Bu giysilerin üretimi aşamasında kullanılan ağartıcı, yumuşatıcı, petrol ürünleri ve koruyucular da kimyasal madde ve ağır metal içeriyor. Üstelik defalarca yıkansa bile bunların giysilerden çıkıp çıkmadığı bilinmiyor. Ciltleri daha ince, bağışıklık sistemleri zayıf olduğu bilinen bebeklerin toksinlerle baş başa bırakılmaması gerekir.''

  ''Giderek yaygınlaşan organik giysiler biraz daha pahalı olabilir, ancak bebekler için kesinlikle daha güvenlidir. Bebeklere bambu giysiler de gönül rahatlığıyla giydirilebilir. Özellikle yumuşacık olmaları ve emiciliklerinin yüksek olması tercih nedenidir. Aile bütçesi organik ya da bambu giysiler için kısıtlı kalıyorsa, yine yüzde 100 pamuklu giysilere yönelmeli, olabildiğince sentetik giysilerden kaçınılmalıdır.''

  Sorguç, bebek bezi seçimi için de önerilerde bulundu.

  Bez seçimi için vücut ağırlığının dikkate alınması gerektiğini ifade eden Sorguç, uygun büyüklükte olmayanların hem bebeği rahatsız ettiğini, hem de sızıntı yapma riski bulunduğunu söyledi.

  Emicilikleri yüksek olanların daha az pişik yaptığını anlatan Sorguç, ''Bezlerin ergonomik ve yan bantlarının esnek, tekrar yapışabilir olmasına dikkat edilmelidir. Böylece zaman zaman açılıp kontrol edilebilir'' diye konuştu.

  Sorguç, bebek bezlerinin gün içinde 5-8 kez değiştirilmesi gerektiğini belirtti.


  kaynak:trthaber