Bebeklerde Kızıl Hastalığı ve Belirtileri nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 10 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bebeklerde Kızıl Hastalığı ve Belirtileri


  Bebeklerde görülme riski yüksek olan ve boğazda yerleşip tüm vücutta döküntülerle ilerleyen, kalbi etkileyebilen eklem romatizması yani akut romantizmal ateş, böbrekte yetmezliğe sebep olabilen tehlikeli ve sonuçları açısından dikkate değer ateşli bir hastalıktır.
  Bebeklerde Görülen Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Etken B hemolitik streptokok’tur. Solunum yolu ile bulaşan ve 3 – 10 yaş arası daha sık görülen hastalık 2 – 7 günlük kuluçka süresini takiben ani yüksek ateşle başlar, çoğunlukla titreme kusma, boğaz, baş ağrısı, halsizlik ve yutmada güçlük vardır. Dilin üzerinde beyaz bir tabaka oluşur ve 3 – 4 gün sonra soyulur ve daha da kırmızı bir dil görünümü vardır. Bu çiçek dili olarak bilinir ve kızıl için tipiktir. 1 gün sonra yüzden, boyundan tüm vücuda yayılan vişne kırmızısı kızıl döküntüsü vardır, ağız ve çevresi soluktur, bu soluk bölge de kızıla özgüdür. Ateş 1 haftanın ardından düşmeye başlar ve döküntüler soyulmaya ve pullanmaya başlar ve kaybolur.

  Bebeklerde Görülen Kızıl Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

  Etken streptokok bakterisi olduğu için tedavi de penisilin ve türevi ilaçlarla olmalıdır. Erken ve etkin tedavi hastalığın kalp ve böbrekle ilgili komplikasyon olasılığını belirgin ölçüde azaltacaktır.
   


Similar Threads: Bebeklerde Kızıl
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Astım Riski Hangi Bebeklerde Daha Yüksektir? 13 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Bebeklerde Göz Bakımı 22 Şubat 2014
Sağlıklı Yaşam Bebeklerde kilo almama ve zayıflık sorunu hakkında 12 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Bebeklerde ve Çocuklarda Pamukçuk Hastalığı 10 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Bebeklerde ve Çocuklarda Kalp Hastalıkları 10 Şubat 2012