Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bebeklerde Kabızlık
  Bebeklerde Neden Kabız Olur?
  Bebeklerde Kabızlığın Giderilmesi

  Bebeklerin bağırsak düzenleri yetişkin insanlara göre hızlıdır. Yetişkin bir insan günde bir kez tuvalete çıkıyorsa bebek altına 4 ile 5 kez yapabilir. İstisna olarak bazı bebekler günde bir kez yapabilir. Günde bir kez yapan bebeğin dışkısı yumuşaksa ve gülüp oynuyorsa,keyfi yerindeyse sorun olmadığının göstergesidir.

  Kabızlık, sert ve zor dışkılamaya denir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık az görülür. Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler daha sık kaka yaptığından dolayı kabızlık bu bebeklerde görülmez. Bazen bebek kakasını yaparken kendini sıkar ve yüzü kızarır. Bu bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez, normaldir. Kabızlığın daha çok görüldüğü bebekler, anne sütü ile beslenmeyen, ek gıdalara başlayan ve mama ile beslenen bebeklerdir. Bu bebeklerde kabızlık görülme olasılığı daha fazladır.

  Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

  Bebeklerde kabızlığın birçok nedeni olabilir. Genel olarak beslenme alışkanlıklarından ve düzensizliklerinden dolayı olur. bunun yanında enfeksiyon hastalıklar ve bazı ilaçlar da kabızlığa neden olabilir. Biraz daha büyük bebeklerde ek besinlere geçiş sürecinde ve diş çıkarma döneminde kabızlık gözlenebilir. Ayrıca bebekte hareket değişiklikleri de kabızlığa yol açar. Örneğin oturmaya ve emeklemeye yeni başlayan bir bebekte kabızlık gözlenir. Hareketlerin dışında kabızlığın oluşmasında ki en önemli etken yanlış beslenmedir. Ek gıdalara başlama döneminde bebeğe verilen patates ve pirinç lapası kabızlığa neden olabilir.

  Bebeklerde Kabızlığın belirtileri

  Seyrek dışkılama ve sertliğinden dolayı zorlanma,

  Karın ağrısı ve huzursuzluk,

  Anüs bölgesinde sert dışkı nedeni ile çatlaklar ve kanlı dışkı kabızlık belirtileridir.

  Bebeklerde Kabızlık Nasıl giderilir?

  Bebek kabız olmuşsa ve bu kısa süreli bir kabızlıksa telaş etmeye gerek yoktur. Bu her bebekte olan normal bir durumdur.

  Kabız olan bebeğe ilaç vb. şeyler vermeyin. Sıcak havalarda bol su vermeye dikkat edin.

  Bebeklerde kabızlığı gidermek için bebeğe lifli gıdalar verin. Bu gıdalar bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı giderir. Lifli besinler; taze meyve ve sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, haşlanmış karnabahar ve kereviz, kayısı, incir, üzüm, karpuz gibi besinler kabızlığı gidermeye faydalıdır.

  Süt kabız olan bir bebeğe verilmez. Aynı şekilde bebe bisküvisi de verilmemesi gerekir. Bunun yerine normal bisküvi ve meyve suyu verilebilir.

  Çocuğunuz kaka yaparken acı duyuyorsa ve çamaşırında kan izleri varsa hemen doktora gidilmelidir.