Bebeklerde işitme sorunu hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. yeni doğan kulak testinde sol kulak testi ğeçti fakat sağ kulak gecemedi yapılan testlerde sağ kulakta refleks olduğu ançak duyma da azlık olduğu söylendi bebeklerde oluşan işitme engeli konusunda bilgi verirmisiniz..

  Cevap: Bebeğimin sağ kulağında doğuştan işitme sorunu var

  Bebek İşitme Sorunları Bebekler, işitme duyusuna sahip olarak doğarlar. Yeni doğan normal bir bebek, sese gözlerini kırparak ve irkilerek tepki gösterir ve ses düzeyindeki farkları anlayabilir.

  İşitme, konuşma ve dil becerilerinin kazanılmasında gerekli bir rol oynar. Küçük bir işitme kaybı bile bebeğinizin dil yardımıyla anlama ve ardından iletişim kurma yeteneği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.
  Bazı yeni doğan bebekler, işitme kaybı bakımından yüksek risk grubu içinde bulunurlar. Bu gruba giren çocuklar arasında şunlar bulunur: Doğumdan sonra 10 dakika içinde kendiliğinden nefes almaya başlamamış olanlar; Apgar puanları 0 ile 3 arasında bulunanlar; kızamıkçık, frengi ve herpes gibi enfeksiyonlara yakalanmış olarak doğanlar; baş veya boyun kusurları bulunanlar; ileri derecede sarılıktan mustarip olanlar; aile geçmişinde çocukluk sırasında işitme kaybı görülmüş olanlar ve ileri derecede prematüre olarak doğanlar.
  Yeni doğan bebekler arasında her iki kulakta birden ileri düzeyde işitme kaybı ensidansı (görülme sıklığı), yüzde 2 ile 5 arasında değişir.

  Bebeklerde ve çocuklarda dört tip işitme kaybı söz konusu olur:

  Kondüktif işitme kaybı", dış kulağın ses alma yeteneği veya sesin dış kulaktan iç kulağa geçmesi ile ilgili bir tür bozukluktur. Bu işitme kaybı tipinin en yaygın nedenleri kulakta doğuştan gelen anomali-lerin ve kulak enfeksiyonunun varlığıdır. Bu işitme kaybı tipi genellikle ilaç tedavisi veya ameliyat yardımıyla giderebilmektedir.
   


Similar Threads: Bebeklerde işitme
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Bebeklerde ek gıdalara ne zaman başlanır 11 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım bebeklerde mide bulantısı 2 Eylül 2011
Sorun Cevaplayalım Yeni doğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler... 5 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım İşitme Engelliler İle İlgili Yazı 4 Aralık 2012