Bebeklerde göbek koliği

'Bebek Bakımı' forumunda YAREN tarafından 23 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Göbek koliği,sürekli tekrar eden,az çok şiddetli, göbek bölgesinde görülen ve özellikle dört ila on iki yaş arasında ortaya çıkan karın ağrılarıdır. Genellikle bu kolikler ruhsal nedenlere bağlıdır ve çok hassas olan vejetatif sinir sisteminden kaynaklanır.

  Aşırı hassas ve hırslı çocuklar, özellikle de kızlar, kendini zorlamayı seven ve kolay heyecanlanan tipler bu hastalığa meyillidir. Genellikle biraz solgun olurlar, kolay kusarlar, el ve ayakları kolayca terler. Sıklıkla ürkütücü ya da sevindirici olaylarla başa çıkmakta zorlanırlar ve biriktirdikleri ruhsal gerilim karın ağrısıyla boşalır.
  Çocuk birdenbire, kriz şeklinde gelen, göbek bölgesinde ya da karnın üst kısmında beliren karın ağrısından şikâyet eder ve ağrıdan öne doğru iki büklüm olur.

  Karnı yumuşaktır. Ağrı nöbetleri genellikle birkaç dakika içinde geldikleri gibi aniden sona erer, ama iki saate kadar sürdüğü de olur.

  Hastalık Belirtileri:
  Karnın üst kısmında ya da göbek bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrılar,
  Yumuşak karın,
  Ruhsal gerilim.

  DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
  Gastrit ya da apandisit gibi ciddi hastalıkların olasılığını göz önüne alarak, bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

  DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:
  Karın ağrılarının organik bir nedeni olmadığından emin olmak için, doktor çocuğunuzu iyice muayene edecektir.
  Olası gerginlik kaynakları hakkında fikir edinebilmek için, doktorunuz size çocuğunuz ve içinde yaşadığı ortam hakkında sorular soracaktır.

  SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:
  Çocuğunuza karşı özellikle sevecen ve ilgili davranın, gerginliklere kaynak olabilecek durumları ortadan kaldırmaya çalışın. Doktorunuza, psikolojik danışmanın çocuğunuza yardımcı olup olamayacağını sorun.

  Evde Hazırlanan İlaçlar:
  Çocuğunuzun karnına masaj yapın, bunu yaparken elinizin soğuk olmamasına dikkat edin. Sıcak sargılar karın ağrısını hafifletir. Ancak apandisitte sıcak sargı şikayetleri artıracaktır..
   
 2. Cevap: Bebeklerde göbek koliği

  Hmm Bilgi Ve Paylasım için Tesekkurler