Bebeklerde Gaz sancısı ve Kabızlık

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 16 Eylül 2014 tarihinde açılan konu


 1. Gaz sancısı tıptaki adı ile infantil kolik, bebeğin 2 ya da 3 haftalık olduğunda görülmeye başlayan ve 4 aylık olancaya kadar yaşanan genellikle haftada 3 günden fazla günde 3 saat kadar süren sürekli ağlama nöbetleri olarak açıklanabilir.
  Yeni doğmuş bebeklerde görülme olasılığı % 30 oranını bulabilmektedir. Tıbbi açıdan nedeni tam olarak belirlenemese de genellikle kabul görmüş olan yaklaşım bebeklerin sindirim sistemiyle alakalı olmasıdır.
  Bebeklerin her geçen gün artan barsak hareketliliği sonucunda ağrının ortaya çıktığı yönünde varsayımlar bulunmaktadır. Ayrıca annenin beslenme alışkanlıkları yine bebekte gaz sorununa neden olabilmektedir. Bu nedenledir ki bebeğini emziren annelerin yediği ve içtiği gıdalara dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında bebeğini koruduğu gibi kendisini de sıcak ve soğuğa karşı koruması gerekir.

  Gaz sancısı bebeklerde yüksek tonlu aşırı ağlama ile birlikte kendini gösterir. Ayakları karna doğru çekme, gerinme ve karın şişliği gaz sancısının en belirgin özellikleridir.
  Yine bu saydıklarımızın yanı sıra kabızlık, kusma ya da sık kaka yapma şeklinde de gaz sancısı kendini gösterebilir.

  Özellikle annelerin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Gaz yapıcı gıdalar tercih etmemesi önemlidir.
  Bebeğinizi emzirdikten sonra mutlaka ama mutlaka sırtını sıvazlayarak gaz çıkarmasını sağlayın.
  Bebeğinizi kısa aralıklarla sık sık emzirin.
  Bebeğinizi emzirirken dik pozisyonda emzirmeniz faydalı olabilir.