Bebeklerde Ev Tozu Alerjisi

'Bebek Bakımı' forumunda Ceylan tarafından 16 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Bebek ve Çocuklarda Ev Tozu Alerjisi Hakkında Bilgi


  Özellikle metropollerde yaşayan çocuk ve bebeklerde toza karşı alerji daha sık görülmektedir. Çocuğunuzun ev tozuna alerjisi varsa bulunduğu çevredeki toz miktarının en aza indirilmesi gerekir. Öncelikle evde tozu en fazla barındıran halılardan kurtulmalısınız.Çocuğunuzun ev tozuna alerjisi varsa bulunduğu çevredeki toz miktarının en aza indirilmesi gerekir. Öncelikle evde tozu en fazla barındıran halılardan kurtulmalısınız.

  Ev tozu alerjisi 3 yaşın üzerindeki çocuklarda alerji deri testi ile saptanır. 3 yaşın altında yapılan kandan alerji testleri ev tozu alerjisini her zaman tespit edemeyebilir; ancak test pozitif çıkmışsa ev tozu alerjisi varlığını gösterir.

  Ev tozu alerjisi olan tüm çocuk astım ve alerjik nezle hastalarının mutlaka çocuk alerjisinde uzman bir çocuk doktoru tarafından dil altı aşı tedavisine uygunluk açısından değerlendirilmesi gerekir.
   
 2. Cevap: Bebeklerde Ev Tozu Alerjisi

  Çocuğunuz en çok yatağında ev tozuna maruz kalır. Gece boyu sağdan sola dönen çocuk yatak ve yastıktan bol miktarda akar ve akar artıklarına temas eder. İçi pamuk veya yün ile doldurulmuş yatak, yastık ve yorganlar sentetik dolgu maddelerine göre daha çok ev tozu akarı barındırır. Bu yüzden dolgu maddesinin sentetik olması önerilir.