Bebeklerde Ateş ve Havale

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 21 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bebeklerde Ateş Yükselmesi
  bebeklerde havale belirtileri
  havale geçiren bebeğe ne yapılır  [​IMG]

  Aniden yükselen ateşin beyne yaptığı etkiyle çocuklarda havale nöbetleri olabilmektedir. Ateşli havale 6 ay -6 yaş arası çocuklarda görülebilmektedir. Bunun haricindeki yaş gruplarında görülen havalenin sebebi ateş değildir. Menenjit, epilepsi, zehirlenme gibi önemli hastalıklar araştırılmalıdır. Ateşi yükselen her çocuk havale geçirmez. Ancak bir defa havale geçiren çocuğun daha sonraki ateşlenmelerinde havale geçirme ihtimali daha yüksektir. Bazı ailelerde bu hastalığa daha sık rastlanır. En sık rastlanan havale nedeni grip gibi ateşli hastalıklardır.

  Çocuk havale geçirirken bilincini kaybeder, gözlerini bir noktaya sabitler. Dişleri kilitlenir; ağız, yüz, kol ve bacaklarda ard arda kasılmalar, morarma görülebilir. Daha sonra kollarını ve bacaklarını birkaç dakika süreyle ritmik uzatıp çekip büker. Havale başlarken çocuk çığlık atabilir. Havale esnasında çiş veya kaka yapabilir. Havale sonunda çocuk dalgın olabilir ve uyumak isteyebilir.

  Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  ♦ Havale geçirmekte olan bir çocuğa yapılacak en iyi yardım, çocuğun rahat solunum yapmasını sağlamaktır. Havale geçirme esnasında çene kaslarının kasılması, dilini ısırıp kanatması, bazen ağzında biriken köpükler çocuğun solunumunu güçleştirmektedir. Çocuğun kesici olmayan bir şeyle ağzı aralanarak, ağız boşluğu temizlenir, ağız açık tutulur. Havale geçiren bebek ya da küçük çocuksa, dizlerinizin üzerine yatırarak, dilinin arkaya kayıp nefes borusunu tıkamasını önleyebilirsiniz.
  ♦ Çocuğunuzu havale geçirirken bir an bile yalnız bırakmayın. Çocuğunuzun düşmesi ve çarparak yaralanmasını önlemek için etraftaki eşyaları kaldırmalısınız.
  ♦ Çırpınma hareketleri bittikten sonra, çocuğunuzu yan çevirin, solunum yollarını dilinin ve tükürüklerinin kapamasını önlemiş olursunuz.
  ♦ Bu esnada çocuğunuzun ateşinin düşürülmesine çalışın. Giysilerini çıkartın; koltuk altı, boyun, kasık, alın bölgelerine ıslak bezler koyun veya ıslak bir süngerle vücudunu silin. Bir süre sonra havale genellikle durur, çocuğunuz gevşer ve uykuya dalar. 20 dakika süren bir havalenin herhangi özel bir ilaçla durdurulması gerekir. Eğer çocuğunuzda havale 15 dakika içerisinde geçmemişse, hemen bir sağlık kuruluşuna götürün. Eğer kısa sürmüşse havale bittikten sonra gerekli teşhis ve tedavinin yapılması için yine bir sağlık kuruluşuna götürün.
  ♦ Doktorun tavsiyesi olmadan çocuğunuza hiçbir ilaç vermeyin.
  ♦ Ailenizde ateşli havaleye yönelik bir eğilim varsa, çocuğunuz hasta olduğunda, ateşinin 39 dereceyi aşmaması için elinizden geleni yapın.