Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 23 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Bebeklerde pek çok sorundan kaynaklı olarak zaman zaman ateş yükselmesi görülebilir. Bunlar arasında en önemlileri 1-2 yaş arasında yoğunlaşan diş çıkarma dönemi ve mevsimsel soğuk algınlııdır. Ateş düşürme yöntemlerine geçmeden önce yüksek ateş nedir konusunda bilgi vermek gerekir.

  Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyle:

  Ateşsiz: 34,4-37,9
  Ateşli: 38,0-39,9
  Yüksek ateşli: 40,0 ve yukarısı

  Eğer çocuğunuz üç aydan daha küçükse ateşlendiği zaman hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.Eğer çocuğunuz üç aydan büyükse aşağıda yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  Çocuğunuzun üstünü açın.

  Ilık duş yaptırın

  Ateş düşürücü ilaçlar kullanın( doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda)

  Eğer orta dereceli ateş (38,0 - 39,9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa doktorunuzu arayabilirsiniz. Bu durumda ateşin nereden kaynaklandığını bulmak gerekebilir.

  Bunun yanında dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta daha var. Ateş düşürmek İçİn asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır.

  Zamaneanne/forumdas.net