Bebekler Neden Çok Uyur?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 30 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebekler Neden Çok Uyur?
  Bebeklerde çok uyumanın nedenleri
  Bebeklerde çok uyumak

  Uyku insanlar için özellikle bebekler için çok önemli bir ihtiyaçtır. Bu vazgeçilmez ihtiyaç bebekler için sağlıklı büyüme ve gelişme açısından gerçekten üzerinde durulması gereken bir öneme sahiptir. Peki bebekler ne kadar uyumalıdır, çok uyumaları veya az uymaları normal midir?

  Bebekler büyüdükçe uyku gereksinimleri azalmaktadır.

  Yeni doğan bebekler yaklaşık 16,5-18 saat
  3 aylık bebekler 15 saat,
  9 aylık bebekler 14 saat,
  18 aylık bebekler 13,5 saat
  3 yaşında bir bebek ise 12 saat uyumaktadır.
  [​IMG]
  Yine bebeklerde uyku konusunda bilinmesi gereken bir mesele de bebeklerin gece uykusuna ihtiyaçları olduğu kadar gündüz uykusuna da ihtiyaçları olduğudur. Aslında yetişkin bir insanın dahi gündüz en az yarım saat uyuması sağlık açısından faydalıdır. Aşağıdaki grafikte bir bebeğin aylara göre uyuma ihtiyaçları saat olarak verilmiştir.

  Bu sürelerde küçük oynamalar elbette olabilir. Yani günlük değişmeler görülebilir. Örneğin bebekte gaz sancıları varsa, bebek hasta ise, bir yeri ağrıyorsa ya da aç ise daha az uyuyacaktır. Bunun yanında ilaç alan bebekler bazı ilaçların etkisi nedeniyle normalden fazla uyuyabilir. Aşağıdaki tabloyu bir günlük değil genel olarak değerlendirmelisiniz. Yani bebek genelde kaç saat uyumaktadır buna bakılmalı ve çok fazla veya çok az uyuyorsa durumu bir doktora danışmalıdır.

  Yenidoğan bebeğin çok uyuması normal midir?

  Yenidoğan bebeklerin beslenme dışında gün boyu uyumaları normaldir. 6-8 kere beslendikleri ve her beslenme süresinin yarım saati bulduğu düşünülürse 4-5 saat eder ki bu aslında yenidoğan bebekler yukarıda da verildiği üzere günde yaklaşık 18 saat civarı eder.

  Yani çok uyumaları normaldir. Ancak bebek sürekli olarak hiç uyanmadan 8 saatten fazla uyursa bebeği kontrol etmek doğru olacaktır.

  Yeni Doğan Bebeklerde Normal Uyku Süreleri

  1 haftalık 18 saat
  1 aylık 17 saat
  2 aylık 16-16,5 saat
  3 aylık 15-16 saat
  4 aylık 15,5 saat
  5 aylık 15 saat
  6 aylık 14-15 saat
  9 aylık 13-14 saat
  12 aylık 12-14 saat
  18 aylık 12-13 saat