Bebekler Ne Kadar Uyur?

'Bebek Bakımı' forumunda Aysell tarafından 25 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ne kadar da tatlı uyuyor değil mi?:f196:Bebekler günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler ve genelde acıktıkları için uyanırlar.Mideleri çok küçük olduğu için çok çabuk doyarlar ve emmekten yorulurlar. Sonra tekrar uykuya dalarlar. Bu döngü yaklaşık 1-1.5 saat arayla tekrarlanır.

  Bebeğiniz ilk üç ayda yaklaşık 15-16 saat uyur. Fakat büyüdükçe etrafındaki uyarılara daha açık olacağından gittikçe daha fazla uyanık kalmaya başlayacaktır. İkinci üç ay uyku ihtiyacı 14 saate düşer. Altı aydan sonra yaklaşık bir yaşına kadar 13 saatlik uyku ona yetecektir. Bir yaşından sonra ise 11-12 saatlik uykuyla yetinebilir. Ancak her bebek farklıdır. Bunlar genel değerlerdir. Eğer bebeğiniz halinden memnun görünüyorsa, neşeliyse ve kilo artışı normalse uykusu yeterlidir. Kimi bebekler daha az uykuyla yetinirken kimi bebeklerse daha fazlasını isteyebilirler. Bu onların birer yetişkin olduklarında nasıl olacaklarıyla yakından ilgilidir. Az uyuyan bebekler ilerde az uykuyla yetinen yetişkinler olurlar.

  İlk üç ay bebeğin beslenmesiyle uyuması birbirine paralel gider. Yeni doğmuş bebek hemen hemen beslenirken hariç hiç uyanık durmaz. Genelde bebeğiniz ağlayarak uyanır ya da acıktığı için uyanır. Ardından onu beslersiniz. Karnı doyan bebeğiniz bir süre uyanık kalır. Sonra bebeğinizi yine emzirirsiniz ve tekrar uykuya dalar.

  İkinci üç ay artık bazı alışkanlıkların kazanıldığı dönemdir. Muhtemelen gece-gündüz döngüsünü artık kavramıştır. Yani geceleri oynamak yerine karnını doyurup uyuması gerektiğini anlamış olmalıdır. Bu şekilde geceleri gündüzlere oranla daha uzun süre uyur. Bebeğinize gece-gündüz kavramını nasıl öğreteceksiniz? Geceleri onu beslerken mümkünse hiç konuşmayın. Onu güldürmeye çalışmayın. Hatta ciddi olun. Sizi eğlenceli bulmasın. Altını değiştirmek zorunda kalırsanız onu fazla uyarmadan hızlı bir şekilde hareket edin. Gece uykusuna yatırdığınız zaman hava kararmış olsun ve gündüz uykusuyla arada minimum 2 saat olsun. Odasını ya bir gece lambasıyla aydınlatın ya da tamamen karanlık olsun.

  Genelde bu dönemde bebekler gündüz üç kez uyurlar minimum 1.5 saat uyanık kalabilirler. Geceleri üç dört saat aralıksız uyuyabilirler. Tabii bu bebekten bebeğe değişebilir. Kimi bebekler bir yaşına kadar gece çok sık uyanırlar. Genelde emzirilen bebekler biberonla beslenen bebeklere göre daha çabuk acıkırlar dolayısıyla daha sık uyanırlar.

  Üçüncü üç ay uyku düzeninde büyük değişiklik olmaz ancak gündüz uykularının süreleri daha kısa olabilir. Bu dönemde bebek artık katı gıdaya geçtiğinden daha uzun süre tok kalır ve bu dönemin sonunda artık gece boyunca aralıksız 5-6 saat uyuyabilir. Gece beslenmeye ihtiyaç duymazlar.

  Dördüncü üç ay gündüz uykuları ikiye düşer. Ancak bazı bebekler iki kez 1.5 saatlik uyku yerine bir kez 3 saatlik uzun bir uykuyu tercih edebilir.

  Bebeğiniz 1.5 yaşına kadar genelde gündüz iki kez uyumak ister. Bir buçuk yaşından sonra ona bir gündüz uykusu yetecektir. Bu rakamlar sadece size bir fikir verecektir. Asıl olan bebeğinizin uyku ihtiyacıdır. Bunun ne kadar olduğunu bebeğiniz size anlatacaktır. Rehberiniz bebeğiniz olacaktır. uyuyanbebek.
    2. Cevap: Bebekler Ne Kadar Uyur?

  Benimki hiç uyumazdı :)
    3. Cevap: Bebekler Ne Kadar Uyur?

  Geçenlerde şehir dışından arkadaşım geldi.:f40: Onun çocuğunu uyutmak için ne kadar çabaladığımı hatırladım,:f20: diş çıkarıyormuş ve uyuyamamış rahatsızlığından dolayı. Ve çok huzursuzsuzdu. :( Arkadaşımın halini hiç anlatmayayım perişan durumdaydı, iki kelime konuşamadık:(
   


Similar Threads: Bebekler Kadar
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Bebekler ne kadar gündüz uykusu uyumalıdır 5 Ekim 2010
Bebek Bakımı yenidoğan bebekler ne kadar uyur 3 Ekim 2009
Bebek Bakımı Çalışan anne ve bebekleri 5 Haziran 2016
Bebek Bakımı Bebeklerde alerji yapan gıdalar 20 Ocak 2016
Bebek Bakımı Bebeklerde pişik nasıl geçer? tedavisi 19 Ocak 2016