Bebekler hangi ayda hangi besinleri yemeliler

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 2 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Bebekler hangi ayda hangi besinleri yer?
  Bebek sahibi olan annelerin merak ettikleri en önemli sorunlardan biri beslenme sorunudur.Bebekler hangi ayda hangi besinleri yemelidirler merak ettiğiniz birçok şeyi aşağıdaki kısa yazımızda bulabilirsiniz..

  Bebeklere hangi aydan itibaren mama verilebilir? Çorba ve sebze yemeklerine ne zaman başlanabilir? Et yemekleri hangi aydan itibaren ve ne şekilde yedirilebilir işte merk edilen tüm bu soruların cevapları sizlerle.

  0 - 4 aylık bebek beslenmesi Bebeğiniz ağladıkça ve acıktıkça anne sütü vermelisiniz. Anne sütü yoksa veya yetersizse anne sütüne adapte bir biberon maması kullanmalısınız.

  4 - 6 aylık bebek beslenmesi Yumuşak ve topaksız, yarı sıvı püreler verin. Anne sütünü aldığı sürece devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse 3-4 öğün 2 numara devam maması verilmelidir. Kaşık maması ek gıdalara geçiş aşamasında, başlangıç olarak pirinçli bir mamaya başlanmalıdır.

  Kaşık mamasından 2 hafta sonra meyve suyu verilir. Mevsimine göre meyve seçilir ve suyu sıkılarak hazırlanır. 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş artırılır.

  Sebze çorbasına daha sonra eklenecek besinler; kabak, karnabahar, bezelye ve iyi pişmiş taze fasulye olabilir. Yoğurt genellikle ikindi öğünü ek gıdası olan yoğurt, muhallebi yerine de verilebilir.

  7 - 8 ay bebek beslenmesi Anne sütüne, bebek aldığı sürece ve miktarda devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse en az 300 ml. devam maması verilmelidir. Bu dönemde et ve balıklara geçilebilir. Tahıl gevrekleri, soyulmuş domates, suda bekletilmiş kuru kayısı 7-8'inci aylarda verilebilecek diğer uygun besinlerdir.

  8 - 9 aylık bebek beslenmesi Yemek taneleri biraz daha büyük olabilir. Rende veya püre yerine doğranmış yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Kendi kendine yemeyi öğrenmesi için eline sık sık çubuk biçimli yiyecekler verin. Et ve balıklar ızgara veya haşlama yapılarak irice kıyılır. Kızarmış ekmek, tuzsuz ev yemekleri, çorba, börek gibi besinleri tüketebilir.Pilav, makarna ve dolmalar 8'inci aydan sonra yoğurt ile karıştırılarak verilebilir.

  10 - 12 aylık bebek beslenmesi Bu aylarda evde yenen hemen her şeyi bebeğiniz de yiyebilir. Pişirirken yemeklerin tuzsuz olmasına dikkat edin. Et, balık ve tavukları küçük lokmalara ayırabilirsiniz.

  bebek-beslenmesi-.
   
Yükleniyor...