Bebek Ve Uyku

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bebek Ve Uyku

  Bebeğinizi nasıl uyutmanız gerektiği konusunda uzmanlar fikir birliği içinde değiller. Ancak bebeklerin hızla sallanarak uyutulması doğru değildir. Bebeklerin böyle sallanarak kolayca uyuduğu doğrudur. Ancak bu şekilde sersemledikleri için uyurlar. Uzmanlar bunun sağlıklı bir uykuya dalma şekli olmadığı konusunda aynı fikirdeler.

  Bebeğinizi uyutmak ilk başlarda hiç de zor olmayacaktır. Çünkü çoğu zaman onu emzirirken uykuya dalacaktır. Ancak şunu hatırlatmakda fayda var ki her beslenmeden sonra onun gazını çıkartmalısınız. Bu onu uyandırırsa tekrar memenizi verebilirsiniz. Çok fazla ememeden uyuyacaktır. Ya da kucağınızda hafif hafif sallayabilirsiniz. Bebek anne karnında bir sıvı içinde yüzdüğünden sürekli bir salınım içindedir. Bu şekilde hem tanıdık olduğu kalp atışlarını duyabilir hem de yeni ortamda yabancılık çekmeden kolayca uykuya dalabilir. Onu direk olarak yatağına yan yatırarak sırtına hafif hafif vurabilirsiniz. Bu arada ellerini veya ayaklarını tutabilirsiniz. Hafif hafif bir ninni mırıldanabilirsiniz. Sizin sesiniz onu rahatlatacaktır.

  Bebeğiniz büyüdükçe uykuya dalma alışkanlıkları kazanacaktır. İşte bu noktada size çok şey düşüyor. Ona tek başına uykuya dalmayı siz öğreteceksiniz. Bunun için onu yatağa yarı uyanıkken tam dalmak üzereyken koyun. Yatağında uykuya dalması için ona yardımcı olun. Yukarıda anlatılanları deneyebilirsiniz. Hatta odasında hafif bir müzik çalabilirsiniz. Üzerindeki kıyafetler rahat olsun. Onu çok sıkı giydirmeyin. Oda sıcaklığı kışın 20-21 derece idealdir. Üzerine ağır olmayan ama onu sıcak tutatacak bir örtü örtün. Kaz tüyü bebek yorganları çok uygundur. Eğer sıcak yaz aylarındaysanız bebeğinizi üzerinde sadece body olacak şekilde yatırabilirsiniz. İnce bir pike battaniye örtebilirsiniz.

  Bebeğiniz geceleri uyandığında eğer onu beslemeyecekseniz yatağından kaldırmadan sakinleştirmeye çalışın. Çoğu zaman sizi yanında hissedince tekrar uykuya dalabilir. Eğer biberonla besliyorsanız biberonu yatağında verebilirsiniz.

  Bebeğiniz altı aylık olduğunda ona bir uyku öncesi ritüeli kazandırın. Bunun akşam uykusuna yatmadan yapın. Her zaman aynı saatte yatırın. Sıralama hiç bozulmasın ve her zaman bebeğinizin yatağında son bulsun. Neler yapabilirsiniz? Bir kaç örnek verelim:

  Altını değiştirin, pijamalarını giydirin, birlikte sütünü hazırlayın, evdekilere iyi geceler öpücüğü verdirin, bebeğinizi yatağa yatırın, sütünü içirin. Ellerini ve ayaklarını ılık suyla yıkayın (eğer sudan hoşlanıyorsa), altını değiştirin, pijamalarını giydirin, duvarda asılı olan güneşe iyi geceler deyin, yatağında ona bir hikaye anlatın ya da ninni söyleyin.

  Yatmadan önce banyo yaptırın, birlikte sütünü hazırlayın, ona sütünü içirirken dönencesini çalıştırın, dönenceyi her gece kaç kez çalıştırıyorsanız o kadar çalıştırın, ona iyi geceler deyip öpün. Bebeğiniz uykuya dalarken onun yakınında olun ve her çağrısına cevap verin. Eğer illa ki size dokunmak istiyorsa bunu yapın. Onu asla ağlamaya terketmeyin. Bebeğiniz sizi yanında istiyorsa bilin ki bunu size çok ihtiyacı olduğu için yapıyordur. Elbette uzun ağlamalarına cevap alamazsa sonunda susacaktır ancak bu onun içinde bir mutsuzluk ve güvensizlik geliştirmesine sebep olacaktır.

  Ama eğer her zaman onun yanında olursanız her ağladığında ona sarılırsanız ve onu sakinleştirirseniz bebeğiniz size ve daha sonra da kendine güvenecek, mutlu bir bebek olacaktır. Tabii ilk yıl geceleri sık uyanabilirsiniz. Ancak buna katlanmalısınız. Çoğu bebek bir yıla kalmadan tek başına uyumayı ve sık uyanmamayı öğrenir. Gittikçe uyku daha ağır basar. Ancak bazı bebekler iki yaşına kadar geceleri uyanırlar.

  Bebeğiniz 6 aylık olduğunda gece sütlerini kesebilirsiniz. Ama eğer gece sütünden vazgeçmek istemiyorsa ve onun daha iyi uyumasına yardımcı oluyorsa devam edebilirsiniz. Daha ilerki yaşlarda ise diş çürüklerine yol açabileceğinden gece sütünü kesmelisiniz. Bunun yerine ona su verin veya süt miktarını gittikçe azaltın. Sonunda bunun için uykusunu bölmekten vazgeçecektir.

  Bebekler için uyku çok önemlidir. Uykularında büyüyüp gelişirler, boyları uzar ve öğrendiklerini beyinlerine kaydederler. Bu sebeple uykusunu alıp almadığına dikkat edin. Gece saat on ikiden önceki uykular çok kıymetlidir. Bu yüzden en geç saat 9 - 9:30 gibi bebeğinizin yatağında olmasına dikkat edin. İlerde büyüdüğünde de bu alışkanlığı devam edecektir.

  Ancak bazı akşamlar bebeğiniz uyumamakta çok dirençli olabilir. Onunla inatlaşmayın. Biraz oyalanmasını sağlayın. Ama onunla hızlı oyunlar oynamayın.Tekrar yatağına götürün. Bebeğiniz bir yaşından büyükse onunla uyku saatinin geldiğine dair konuşun. Salondaki tüm ışıkları ve televizyonu kapatıp herkesin uyuyacağını söyleyin ve onu yatağına götürün. İkna olmamışsa karanlık salona tekrar götürün ve ona herkesin uyuduğunu anlatın. Muhtemelen ikna olacak ve uykuya yönelecektir. Yenileceğinizi bildiğiniz konularda ki uyku onlardan biridir asla inatlaşmayın. Bebeğinizin gece geç yatmayı alışkanlık haline getirmesini engelleyin. Mesela gece çok geç yatan bebek ya sabah geç kalkacaktır ya da gündüz uykularının süresini uzatacaktır. Eğer bunu üst üste bir kaç gün tekrarlıyorsa sabah geç kalkmasını engelleyin. En geç 7:30 da onu uyandırın. Akşam uykusuna tekrar her zamanki saatinde yatırın.

  Akşam uyku saati ile gündüz uykusunun arasını açın. Bu şekilde akşama uykusunun erken gelmesini sağlamış olursunuz. Ancak bazı geceler bebeğiniz rahatsız olabilir, diş çıkarıyor olabilir. Bunu zaten anlarsınız. Bu gecelerde onu rahatlatmak için elinizden ne geliyorsa yapın.

  Ne yaparsanız yapın bebeğinizin uykuya dalması saatler sürüyorsa bebeğiniz zor uykuya dalan bir bebektir. Muhtemelen bir yetişkin olduğunda da uykuya dalmakta zorlanacaktır. Bebeğinizi neyin rahatlatacağını en iyi siz bilirsiniz. Bazen bir bebek aşırı yorgun olduğu için bile uyuyamayabilir.

  İlk bir kaç yıl bazı anneleri zor geceler bekleyebilir ancak unutmayın ki bunlar geçicidir ve emekleriniz hiç bir zaman karşılıksız kalmayacaktır. Bebeğinize karşı her zaman sevgi dolu olun ve şefkatle davranın onu asla azarlamayın ve ona bağırmayın. Her zaman sakin olmaya çalışın. Öfkenizin kaynağı aslında bebeğiniz değil kendinize ve hayatınıza hiç vakit ayıramayışınızdır. Bebeğinizi büyütürken özellikle ilk yıl kendi hayatınızı rafa kaldırırsınız. Fakat daha sonraki yıllar hayatınıza yavaş yavaş tekrar kavuşacaksınız ve göreceksiniz ki eskisinden çok daha renkli ve güzel olmuş. Siz artık gerçek bir annesiniz. Bebeğiniz bir şeye sevindiğinde veya korktuğunda gözleri ilk sizi arar ve sadece siz onu teselli edebilirsiniz. Bu duyguları hissetmek kolay kolay kimseye nasip olmaz. Yaşadığınız zorlukların yanı sıra bunların tadını çıkarın.