Bebek ne zaman sütten kesilir?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 30 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bebek ne zaman sütten kesilir?
  Bebeği sütten kesme zamanı
  Bebekler ne zaman sütten kesilmeli


  Bebek ne zaman sütten kesilir?

  Genel kural olarak, bir bebeği sütten kesip çeşitli besinlerle beslemeye geçilmesine, üç ve altıncı aylar arasında başlanır. Kesin zamanlama, bebeğin iştahına, yalnız sütle beslenmekten hoşnut olup olmamasına, yeni besinleri denemedeki istekliliğine ve annenin arzusuna bağlıdır. Sözgelimi, bazı anneler, altı aydan önce bebeği sütten kesmek istemezler; bazıları da katı besinlerin, huzursuz bebeklerin daha uzun ve daha derin uyumasını sağladığını düşünürler.
  Aslında seçim, anneye bağlıdır. Ama karışık beslenmeye, doktor tarafından özel olarak önerilmemişse, üç aydan önce başlamak doğru değildir. Üç aylıktan küçük bebeklerin, savunma sistemlerizararlı ve

  Sütten çok erken kesmenin sakıncalı yanlarından biri de şişmanlıktır. Aşırı düşkün bir anne, yüksek kalorili besinleri gerekli olandan çok daha fazla yemeye zorlayarak, çocukta aşırı yeme alışkanlığı yaratabilir.
  Beşinci ya da altıncı aylara kadar beklemenin bir yararı da, aynı zamanda inek sütü verilebilmesidir. Başka bir deyişle bebek, katı besinlere başladığında, inek sütüne de alışmış olacağından, süt içmeyi sürdürecektir. Süt ve süt ürünlerinin çocukluk çağı boyunca beslenmede önemli bir yeri vardır.