Bebek Nasıl Yıkanır

'Bebek Bakımı' forumunda Wish tarafından 30 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüdüklerini ve ısı değişikliklerine hemen uyum sağlayamadıklarını kaydeden uzmanlar, “Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için, ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklığının 36 derece, oda sıcaklığının ise 22-Bebek yıkaması24 derece olması gerektiği unutulmamalıdır.

  Bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince olduğu için bebekler çabuk üşür. Bu sebeple banyo süresinin ise 5-6 dakikadan fazla olmaması gerekiyor uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, bebeğe annesi tarafından yaptırılan banyonun, anne ile bebek arasındaki sevgi bağlarını da güçlendirmesi açısından çok önemli bir faktör olduğunu belirtiyor. İşte bebeği yıkamadan önce, yıkarken ve yıkadıktan sonra dikkat edilecek önemli hususlar:

  Suyun derinliği 10 santim olsun

  Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına sebep olabilirsiniz.
  Soğuk suyu, sıcak su katarak ılıtın. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin.
  Suyun yaklaşık 10 santimetre derinlikte olmasını sağlayın.
  Bebeğin cildine uygun, gözlerini yakmayan ürünleri hazırlayın.
  Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.
  En son başını yıkayın

  Yıkama işlemine vücudundan başlayın. Başını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybeder.

  Bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun.

  Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun.

  Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin.

  Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.

  Mümkünse banyo sırasında yanınızda bir yardımcı bulundurun.

  Yıkarken bebeğinizle konuşun ve gülümseyin.

  Eğer yavaşça su sıçratırsanız, banyo sırasında ve vücuduna değen farklı şeyle eğlenecektir. Yüzüne su sıçratmayın. Kalçalarını ve bacaklarını yıkayın ve eğer mutlu görünüyorsa, bacaklarını çırpmasına izin verin. Sevmediyse banyo süresini kısa tutun.

  Yıkadığınız bebeğinizi kurulamak için yanınızda mutlaka 2 havlu bulundurun.

  İlk havlu ile bebeğin vücudunu kuruladıktan sonra bebeğinizi giydirene kadar ikinci havlu ile sarılı tutun.

  Vücudundaki suyu emen ıslak havlu bebeğinizin üşümesine ve hızla ısı kaybetmesine neden oluyor.

  Bebekler üşüdüklerinde ısılarını tekrar kazanmak için enerji harcarlar ve bu da kilo alımını yavaşlatır.

  Giydirmeden önce bebeğinize bebek yağı yardımı ile masaj yaparak hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olun hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirin.

  Banyo keyfi


  Banyo vakti, bebeğinizin dokunma ve hissetme dünyasını keşfedebilmesi için ideal bir fırsattır. Hem ebeveyn, hem bebek için oldukça ürkütücü olan ilk bir kaç banyodan sonra, bebekler banyoda hissetme yönünden zengin bir duygulanım yaşarlar. Genellikle bebekler sıcak suyla temas etmekten hoşlanırlar ve bez ve giysileri engel olmadan uzuvlarını hareket ettirebilmenin keyfini çıkarırlar. Çok sayıda bebek de tutulurken ten temasından hoşlanır. Eğer çevrenizden yardım görüyorsanız, bebeğinizle beraber yakınmayı deneyin. Ilık (sıcak olmayan) bir duşa girin ve bebeğinizi kucağınıza alın veya göğsünüze yaslayın. Bu aynı zamanda evvelce yıkanmaktan hoşlanmayan bir bebeğin sudan zevk almasını sağlamanın iyi bir yoludur.

  Bez değiştirme vakitleri bebeğinizle oynayabilmek açısından elverişli anlardır, onu gıdıklayabilir, karnına dokunabilir, ayak parmaklarını sayabilir ve bacaklarına bisiklet hareketi yapabilirsiniz. Giysileri ve bezi olmaksızın kol ve bacaklarını serbestçe hareket ettirebilmekten müthiş keyif alacaktır. Siz de bu sayede bedenini kontrol etmesine yardımcı olabileceksiniz

  Banyo yaparken


  Bebeğin küvetini 37 derece suyla doldurun. İster bebeğin banyo köpüğüyle köpürtün, isterseniz bir bezi sabunlayın. Saf, yumuşak, katkısız bir sabun seçmelisiniz. Bebek, 3-4 aylık olana dek gözleri, kulakları, ağzı ve yüzü için kaynatılıp, ısıtılmış su kullanılmalı. Banyodan çıktıktan sonra heryerine bebe yağı veya badem yağı sürün, pudra kullanmayın.

  Genellikle her yeni doğan bebek, üçüncü günde zararsız bir sarılık geçiriyor. Fakat tehlikeli olup, olmayacağına karar vermek için ilk 48 saatte bebeğin hastanede kalması, bebek ve annenin kan grubunun bilinmesi, bebeğin beslenmeye erken başlaması gerekiyor. Eğer yapılan tahlillerde sarılığın tehlike sınırına yaklaştığı anlaşılırsa, bebeğin kanın değişmesine ihtiyaç duyulabiliyor.

  Bebeklere özel şampuan


  Bebeklere banyo yaptırmak zor bir iş. Ama bir de, gözüne şampuan kaçarsa veya üşütürse olacakları düşünün. Ortalık birbirine girecek, sakinleştirme görevi ise tamamen anneye düşecektir. İşte bu gibi olaylardan kurtulmanız için en geçerli yol göz yakmayan şampuanlar kullanmaktır.