Bebek masajı nasıl yapılır?

'Bebek Bakımı' forumunda YAREN tarafından 27 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bebeklere masaj nasıl yapılır?

  SIRT İleri-Geri  Bebek masajı nasıl yapılır?


  Önce bebeğinizi yüzüstü yatırın. Sırtında yanlamasına ama ileri geri hareket ettirin. Hareket yönünüz omuzdan aşağı doğru olmalıdır. Daha sonra bu han'ketin tersini yapın. Yani aşağıdan yukan doğru kaydırın. Masajın sonunda parmaklarınız uçlanyla küçük daireler çizin.


  BACAKLAR Sıkma ve Burma  Sırt üstü yatarken bir bacağını havaya kaldınn ve iki elinizle kavrayın. Bu harekette sanki bacağını iki elinizle burar gibi yapın. Kalçasından ayak ucuna doğru avuç içlerinizle temas ettirerek burar gibi yapın. Hareket sırasında bacağını hafifçe sıkmnlısınız. Kalçadan bileğe doğru yaptığınız bu hareketi bilekten kalçaya doğru da tekrarlamalısınız. Tabii minik ayakları doğru yaptığınız bu hareketi bilekten kalçaya doğru da tekrarlamalısınız. Tabii minik ayakları es geçmeyin. Topuğundan başlayarak ayak parmaklarına doğru tabanını ovuşturun.


  YÜZ Gülümseme  Sırtüstü yatarken yüzüne yapacağınız hareket gülümsemenin taklidi olmalıdır. Baş parmaklarınızla üst ve alt dudağına yüzüne gülümsetecek biçimde şakaklara doğru hareket ettirmelisiniz. Bu dönemde bebeklerin; meme emerken diş çıkarırken ağlarken gerilen yüz kasları bu hareketle rahatlamış olur.  GÖĞÜS Açık kita sırt üstü yatarken
  İki elinizi göğsünün ortasına yerleştirin. Böylece göğüs kafesine koltuk altlarına doğru hafifçe bastırabilirsiniz. Bu hareket sanki bir kitabın sayfalarını düzeltirmiş gibi yapmalısınız. Ellerinizi kaldırmadan bir daire çizerek yeniden göğsün ortasına dönün. Göğsün ortasında duran ellerinizi çaprazlama olarak bebeğin iki omzuna doğru ileri geri kaydırın.


  KOLLAR Sıkma ve burma  Kollara bacağa yapılan hareketi uygulayın. Kolunu havaya kaldırarak iki elinizle kavrayın. Omzundan bileğine doğru hafifçe burarak hareket edin. Bu hareket sırasında kolu hafifçe sıkabilirsiniz. Aynı hareketi bu kez aksi yöne yani bilekten omza yapın


  KOLTUK ALTI Ovma

  Bebeğinizin havaya kaldırdığınız kolunun lenf boğumlarının olduğu koltuk altlarını hafifçe oymalısınız.
    2. bunLarı 9 sınıFta sagLık dersLerinde görmüsTük. GüzeL bir payLasım .
    3. Ya Götürecen Bebeği Göbek Taşına :f30: Masajın Kralı Olur Orada :f30::f30:
    4. =) aLemsin ya =)