Bebek masajı nasıl yapılır?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 20 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Bebek masajı nasıl yapılır

  Bebeklerde bebek masajı oldukca önemlidir bebeğin rahatlaması ve gaz problemlerinin çözülmesinde daha rahat uyumasında çok etkili olduğunu bende birebir bildiğim için sizlerle bu konuyu paylaşıyorum..

  Bebek masajı rahatlatıcı, eğlenceli olduğu kadar onunla ilişki kurmak için biçilmez bir kaftandır. Masajı banyosundan sonra ya da karyolasında kundaklıyken yapabilirsiniz. Başlamadan önce, ona elleriniz gösterin ki masaja razı olduğunu göstersin Eğer ilgilenmiyorsa ya kafasını çevirir ya da ters döner.

  Elinize yenebilir yağlardan örneğin zeytinyağı ya da tatlı badem yağından ılık ellerinize birkaç damla damlatın ve bebeğin ayak tabanlarında başlayın. Kendinden emin, nazik ve yavaş hareketlerle topuktan parmaklara doğru ovalayın.

  Bebeğin ayaklarına doğru uzun yumuşak okşamalarla devam edin. Dizlerin üstünden uyluklara ve kalçaların üstüne kadar çıkın. İki bacağı aynı anda yapabileceğiniz gibi teker teker de yapabilirsiniz.Bebeğin omuzlarında başlayarak yumuşak harekelerle göğsüne doğru inerek masajınıza başlayın.Kollara omuzlardan dirseklere doğru masaj uygulayın. Bebeğin ellerinin yağlanmamasına özen gösterin. Eğer yağlanırsa ağzına götürmeden önce ellerini silin.

  Eğer bebeğin karnı yumuşaksa sert ve dolu değilse göbeğin etrafında saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın.

  Yüz ve sırt masajı

  Bebeğin yüzüne masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Alnının ortasından yüzünün dışarısında ve yanaklarına doğru okşayın.Eğer bebek ön tarafına yaptığınız masajdan sonra rahatlamışsa, onu karnı üstüne çevirin ve uzun ve yumuşak hareketlere kafasından topuklarına doğru masaj yapın.Saygılı olun ve eğer bebek rahatsız olduysa ya da hoşlanmıyorsa masajı durdurun. Eğer çok gerginseniz ve bebek sinirli ya da huysuzsa masajdan kaçınmak en iyisidir.
   
 2. Cevap: Bebek masajı nasıl yapılır?

  Bebeğime doğduktan itibaren 3 ay boyunca masaj yapan bir anne olarak diyebilirm ki bebeklere çok huzur veriyor masaj. Mutlu bir bebek için masaj çok faydalı...
   
 3. Cevap: Bebek masajı nasıl yapılır?

  Bebeklerde masajın oldukça faydası var bir anne olarak biliyorum oğluma bende masaj yapardım daha neşeli ve daha huzurlu oluyor bebekler biz anneler için en önemlisi nedir bebeğimiz neşeli ve huzurlu olsun yeter..