Bebek Mamaları Kabızlık Yaparmı ?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 22 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Benim 9 aylık bir bebeğim var, kendisine hazır mama vermeye başladıktan
  sonra bir kabızlık sorunu başladı, bunun mamalarla bir alakası olabilir mi ?

  Cevap: Bebek Mamaları Kabızlık Yaparmı ?

  Genel olarak bebek mamalarının kabızlık yaptığına ilişkin bir çalışma yoktur. Ancak her bebeğin bünyesi farklı olduğundan maya karşı da bir tepkime gelişmiş olabilir. Bunun için hazır mama kullanılıyorsa ölçüsünü doktor kontolünde tekrar gözden geçirilmeli ve içeriğinde prebiyotik lifler içeren mamalar tercih edilmelidir.

  Bunun yanında bebeğinizin kabızlık sorunu özellikle ek gıdalara başlandığı 6. aydan sonra ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ise metabolizmasının yeni gıdalara gösterdiği tepkidir.

  Kabızlık konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Eğer bebek normal sıklığının dışında birkaç gün kaka yapamadıysa, sert ve yoğun, zaman zaman çakıl taşı gibi dışkılıyorsa, bunu yaparken acı çekiyorsa veya kakasında kanlı izler varsa kabız olmuş demektir. Kabızlık üç günden fazla sürmüşse ve dışkıda kan görülmüşse bebek mutlaka doktora götürülmelidir.

  Bu sorunun ortadan kalkması için kabızlık yapan gıdalardan bir süre bebeğinizi uzak tutmakta fayda var. Bebeklerde ek gıdalara başlandığında; muz, patates ve pirinç lapası kabızlığa neden olabilir. Bu gıdalar daha aralıklı zamanlarda verilmelidir. Bebeğin beslenmesine daha fazla meyve ve sebze püresi eklenmelidir. Bebeğe, bir yaşına kadar inek sütü verilmemelidir. Sulandırılmış meyve suyu ve öğünler arasında kaynamış ılık su kabızlığı yumuşatabilir.
   


Similar Threads: Bebek Mamaları
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım bebeksi bir görünüm için yüzüme ne uygulamalıyım 13 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım tüp bebek yaptırmanın şartları neler 3 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Üç Aylarda Bebek Sütten Kesilir Mi 28 Mayıs 2012
Sorun Cevaplayalım Bebek Battaniyesi Peluş örnekelri rica ediyorum 19 Mayıs 2012
Sorun Cevaplayalım Kurdele Nakışı Bebek Battaniyesi 29 Ekim 2012