Bebek bezi nasıl değiştirilir

'Bebek Bakımı' forumunda Destina tarafından 12 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bebek bezi nasıl bağlanır
  Bebeğin altı nasıl temizlenir


  [​IMG]
  BEBEKLERİN ALTI NASIL TEMİZLENMELİ

  Bebeğinizin vücudunda tahriş ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olması için temizliğine önem verilmesi gereken bölgelerden biri de bebeğin bez alanıdır. Dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır: kızlarda, vulvanın içini temizlemeyi asla denemeyin; erkeklerde ise sünnet derisini geri çekmeyi denemeyin.

  Kaynamış ılık bir kase suya ve her alan için ayrı bir parça pamuğa gereksiniminiz olur. (Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde, temizlik için ıslak mendiller kullanabilirsiniz ancak bunlar yeni doğmuş bir bebeğin cildi için çok serttir.) Temizlemeye başlamadan önce ellerinizi yıkayıp kurulayın.

  BEBEĞİNİZİN ALTINI TEMİZLEME

  1) Dikkatlice bezi açın ve eğer bebek kirliyse, mümkün olduğunca bu bezle altını silin.

  2) Bir parça pamuğu ıslatıp bebeğin karnını silin, ardından yeni bir pamukla bacakların arasını ( bunu tam olarak yapabilmek için bacaklarını düzeltin) ve uyluklarının altını silin. İyice kurulayın.

  3) Erkek bebeğin altını aşağıya doğru silin, ardından testislerin etrafını temizleyin. Kız bebeğin ayak bileklerini bir elinizle tutun ve vulvayı açığa çıkarmak için kalçasını kaldırın, ardından önden arkaya doğru nazikçe silin ( bu anüsten vajinaya enfeksiyon taşınma riskini azaltır.) Anal bölgeyi yeni bir pamukla silin, ardından uylukların arkasını ve gerekirse sırtın altını temizleyin.