Bebek beslenmesinde 1-3 yaş dönemi

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 17 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Dokuz aydan sonra çocuğun temel gıdası olmaktan çıkan anne sütü 2 yaşına dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir.


  Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa, çatal kaşık kullanma alıştırmaları yapılabilir. Ailenin diğer fertleriyle birlikte sofrada oturan çocuğun ayrı tabağı olmalı, neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir.

  Bu dönemde de çocuklar günde dört öğün beslenmeli, temel besin gruplarından (süt ve sütlü gıdalar .. etler, yumurta ve baklagiller .. sebze ve meyveler .. unlu ve nişastalı besinler) yeterli ve dengeli tüketmelidirler.

  Yemek sırasındaki çocuk davranışlarındaki olumsuzluklarda aşırı tepki, cezalandırma,aşırı beklenti içinde bulunma yemek zamanını çocuk için işkenceye çevirebilir.

  Çalışan anneler çocuklarını akşam yemeklerinin mutlu bir ortamda geçmesine özen gösterilmelidirler. Yemek öncesi sakin yorucu olmayan bir oyun veya istirahat yemeğin keyifli geçmesini kolaylaştırır. Okul öncesi enerji gereksinmesi arttığı için bunun karşılanmasına özen gösterilmelidir.

  Bu yaşta televizyon ve oyun çok çekici oluşundan yemeğe ilgisizlik sık bir sorundur. Ayrıca yemek seçme de sıktır, haftalarca hep aynı şeyleri yemek istenmesi nadir değildir. Bu dönemde çocuğun çikolata, şeker, pasta, kola gibi besleyici özelliği olmayan şeylere alışmamasına özen gösterilmeli. Yemek saatleri düzenli olmalı ve yemek arasında bu gibi besinlerin verilmesinden kaçınılmalıdır.

  Örnek Günlük Beslenme Programı

  Kahvaltı (07.00-08.00)
  1 yumurta (gün aşırı)
  Ekmek, tereyağı, beyaz peynir, bal-pekmez veya reçel
  1 bardak süt

  Ara Öğün (Saat 10.00)
  1 Bardak meyva suyu
  Öğle Yemeği ( Saat 11.00-12.00)
  Köfte (veya balık, tavuk, karaciğer)
  Sebze (veya salata)
  Patates (veya pilav, makarna)
  1 Bardak süt veya yoğurt
  Ara Öğün
  Meyve
  Akşam Yemeği (18.30-19.00)
  Şehriye çorbası (veya makarna, pilav)
  Yoğurt (veya süt, muhallebi)