Bebeğinizle İletişim Kurmanın Altın Kuralları

'Kadınların Dünyası' forumunda YAREN tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Bebekle İletişim,
  Bebeğinizle İletişim Kurmanın Kuralları


  Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisinin temeli, annenin ruh sağlığı ve çocuğa karşı davranışlarına bağlıdır.
  Annenin bebeğe karşı tutumları, onun bütün hayatını etkilediği için bu durumda annelerin bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.
  Bir çocuğun annesi ile olan ilişkisi yetişkin olduğunda karakterini belirleyen özel bir iletişimdir.Ayrıca ilerde kendi çocuklarına davranışlarını belirler..

  Reem Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz hem anneler hem de anne adayları için bu kutsal bağın çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.
  Annenin çocuğunu beslemesi, ilgilenmesi ve onu hayata hazırlaması çocukta sevgi ve güven duygusunu oluşturur.

  Anne-çocuk ilişkisinde dikkat edilecekler!
  Bebeğinizle İletişim Kurmanın Altın Kuralları

  Bebeklik döneminde anneye bağımlı olan çocuk, 4-5 yaşlarından itibaren "birey" olmayı keşfeder ve bu dönemde annenin davranışlarının da değişmesi kaçınılmazdır. Bu sancılı dönemde ilişkinin sağlıklı devam etmesini sağlamak için annelerin yapması gerekenleri şöyle sıralıyabiliriz.

  Dinleyin ve cevapsız bırakmayın: Dünyaya gözünü açar açmaz size güvenen çocuğunuzun anlattıklarını sabırla dinleyin ve sorularını kesinlikle cevapsız bırakmayın.

  Saygı sınırını netleştirin: Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı çalmanız, onun da aynı şekilde davranması konusunda size söz hakkı sağlar. Böyle küçük detaylara dikkat ederek çocuğunuzun özel hayata saygı kavramını geliştirebilirsiniz.

  Yumuşak ama kararlı bir anne olun: Çocuğunuz "hayır" dediğinizde sinir krizleri geçiriyorsa sakin, yumuşak ama kararlı bir biçimde ona açıklama yapın.

  Baba ile iletişimine dikkat!: Evet, onu 9 ay karnınızda siz taşıdınız ve doğumundan itibaren onunla siz ilgilendiniz. Ama çocuğunuzun gelişiminde "baba" kavramının çok önemli bir nokta olduğunu ve baba-çocuk ilişkisine zaman ve zemin yaratmanın da yine sizin göreviniz olduğunu unutmayın.

  Mutsuz evlilikler anne-çocuk ilişkisini zedeliyor

  Anne-çocuk ilişkisine zarar verebilecek en önemli durum, çocuğun mutsuz bir evlilik içinde, plansız gebelik sonucu dünyaya gelmiş olması. Bu durumda savunmasız bir şekilde hayata gözlerini açan bebek, bir süre sonra annesi tarafından kabul edilse dahi babanın tutumları hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkiler. Özellikle ülkemizde çocuğun cinsiyeti ve sayısı, ailede kabul görüp görmeyeceğini belirleyen temel nedenlerden biri. Benzer durumlarla karşılaşan annelerin en kısa zamanda bir uzmandan yardım almaları gerekir.

  kaynak: zaman