Bebeğinizi giydirirken

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 18 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bebeğinizi giydirirken
  Bebeğinizi giydirirken nelere Dikkat edilmeli
  Bebeğinizi giydirirken dikkat edilicek yerler


  Bebeğiniz doğmadan bütün aile ona çok sevimli tulumlar ve kıyafetler düşündünüz. Peki bebeğinizi giydirirken dikkat etmeniz gereken detayları biliyor musunuz?

  Bebeğiniz çok hareketliyse ve onu giydirmek sizi zorluyorsa, sevdiği bir oyuncak, müzik kutusu veya şarkı söyleyerek dikkatini çekin.
  Bebeğinizin giyiminin bulunduğu ortamın sıcaklığına göre çabuk değişebilir olmasına dikkat edin. Kat kat pamuklu kıyafetler onu kolayca ortam sıcaklığına göre, giydirip soyabilmenizi sağlar.
  Bebeklerin en çok ısı kaybettiği yer başlarıdır. Küçük bir başlıkla bebeğinizin kafasını koruyun.
  Bebeklerin üşüdüğü zaman nefes alma hızının artıtığını ve huzursuzlaştığını unutmayın.
  Yenidoğan döneminde bebeğinizi yatak, karyola veya değiştirme masası gibi düz bir düzeyde giydirin.
  Bebeğinizin kafasından bir giysiyi geçirirken, yakasını açın. Burnuna ve kulaklarına dikkat edin.
  Kollarını giydirirken, elinizi kolun içine sokarak, bebeğinizin elini kavrayın ve daha sonra kolu geçirmeye özen gösterin.
  Giysilerini çıkarırken, sırtını ve başını destekleyerek, önce kolları çıkarın.
  Giysilerin %100 pamuklu kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat edin. Bu kumaşlar hem ferah ve yumuşaktır, hem de kolayca yıkanabilirler.
  Bebeğinizin gece bezinin taşması ya da kusma gibi problemlerde, kolay yıkanır kıyafetler giydirerek tedbir alabilirsiniz.
  Bebeğinizin kıyafetlerini yaşa göre değil kilosuna göre seçin. Bebeğinizin doğum ağırlığı 4000 gr civarı bekleniyorsa, yenidoğan için olan giysileri çok kısa süre küçük gelecektir. Bebekler ilk birkaç ayda çok hızlı büyürler ve giysileri çabucak küçük gelmeye başlar. İlk aylarda 0-6 ay bedenler daha kullanışlı olur.
  Boyundan açılmaya başlayarak ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı kıyafetler olanlar tercih edin. Bebekler giyinirken nefessiz kalmaktan hiç hoşlanmaz ve ağlamaya başlarlar. Ayrıca sık Sık bez değiştireceğiniz için bu kıyafetleri giydirmek sizin için de kolay olacaktır.
  Bebeğinize giydireceğiniz kazakların tüylü ve kalın olmamasına, çoraplarının sıkmamasına ve kıyafetin üzerinde kolayca kopup bebeğin ağzına atabileceği düğme, dantel gibi parçalar bulunmamasına özen gösterin.