Bebeğinizi 8 adımda bezden vazgeçirin

'Bebek Bakımı' forumunda Destina tarafından 19 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Her bebeğin kendine ait bir gelişim çizgisi vardır.Çocuğun bezden kurtulması da bebeğin gelişim sürecine bağlı olarak değişiyor. Anne ve baba olarak size düşen en büyük görev ise; bu dönemde ona karşı anlayışlı ve sabırlı davranmak. Acele davranmadığınız takdirde onu bezden kurtarmanız zor değil. İşte size bebeğinizin bezden kurtulması için 8 altın anahtar..

  [​IMG]

  1-Baskıdan etkilenmeyin

  Anne baba, şu soruyla sık olarak karşılaşıyor: “Çocuğunuzun altını hala bağlıyor musunuz?”. Çoğu zaman babaanneler, teyzeler ya da arkadaşlar, “Benim çocuğum daha 1 yaşındayken tuvaletini tek başına yapabiliyordu”, diyerek genç annelere fark etmeden baskı yapar. Oysa ki bu baskılardan etkilenen annenin, çocuğa yapacağı zorlamalar olumsuz sonuçlar doğuruyor. Zamanından önce tuvalet eğitimine başlayan çocuk bu alışkanlığı daha zor kazanıyor.

  2-Doğru zamanı bekleyin

  Tuvalet eğitiminin ne zaman başlanacağına dair bir kural yok. Doğru zamanlama, çocuğun hem fiziksel, hem de psikolojik olarak hazır olmasına bağlı. 12. aya kadar hiçbir çocuk mesane ve bağırsaklarını istemli olarak kontrol edemez. 12. – 18. aylarda ise çok azı kontrol edebilir. Birçok çocuk 18. – 24. aylarda tuvalet eğitimi için hazır olabilir. Bazı çocuklar ise 30. aya kadar eğitilemez. Araştırmalar, annesi tarafından sıklıkla ve zorla oturağa oturtulan, gece tuvaletini yapması için uyandırılan çocukların ortalama 28 aylıkken bezi bıraktıklarını gösteriyor.

  3-Çocuğunuzu gözlemleyin

  Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığını anlamanız mümkün. İşte bazı kriterler:

  • Altı gündüzleri 2 saatten daha uzun süre ve uyandığında kuru kalıyorsa.
  • Bağırsak hareketleri düzenli ve günün belirli saatlerinde gerçekleşiyors a.
  • Yüz ifadesi, hareketleri ya da konuşmasıyla, tuvaletinin geldiğini hemen belli ediyorsa.
  • Basit emirleri yerine getirebiliyors a.
  • Kirli bezden rahatsız olup, altının değiştirilmesi ni istiyorsa.
  • Oturak ya da tuvaleti kullanma isteği içindeyse.
  • Külot giymeyi istiyorsa.
  • Sizin ya da eşinizin ve büyük kardeşlerinin peşi sıra tuvalete giderek, orada ne yaptığınızla ilgileniyorsa tuvalet eğitimine hazır demektir.

  4-Sabırlı olun

  Çocuğun oturağı kullanabilmesi, bağırsaklarını istemli kullandığı anlamına gelmiyor. Zaten çocuk belli bir yaşa gelmeden oturak ve bez ayrımı yapamıyor. Unutmayın ki, çocukların, bezden kurtulabilmek için ilgi, sevgi, sabır ve anlayışa ihtiyaçları var.

  5-Seçimi çocuğunuz yapsın

  Bazı çocuklar tuvalet eğitimine oturakla başlamayı tercih ediyor. Oturağın avantajlarında n biri, çocuğun rahatça oturabileceği bir yükseklikte olması ve dolayısıyla düşme tehlikesi taşımaması. Bazı çocuklar da, tıpkı yetişkinler gibi tuvaleti kullanmayı tercih edebilir. Bu durumda klozet üzerine yerleştirilen küçük plastik kapakları kullanabilirsi niz.

  6-Çocuğunuzu fazla giydirmeyin

  Çocuğun kendi kendine tuvalete gidebilmesi için giysilerinin kolay çıkarılabilir olması gerekiyor. Bahçıvan pantolonlar, çok düğmeli giysiler ve külotlu çoraplar onun tek başına soyunmasını güçleştireceği nden, altına kaçırmasına neden oluyor.

  7-Onu anlamaya çalışın

  Fiziksel özelliklerin yanı sıra çocuğunuzun psikolojik olarak da eğitime hazır olması şart. Çocuğunuz, tuvalet eğitimini kendisi istemeli ve buna uyum göstermeli. Korkar ya da itiraz ederse, tuvalet eğitimi bir süre erteleyin. Ayrıca evdeki stres de tuvalet eğitimini olumsuz etkiliyor. Aşağıdaki durumlarda, tuvalet eğitimini belli bir süre geciktirin.

  8-Belli bir düzen kurun

  Çocuğun tuvaletini yapabilmesi için belli saatler ayarlayın. Örneğin, evden ayrılmadan ya da öğle uykusundan önce tuvaletini yapması konusunda onu alıştırın. Kısa bir süre sonra çocuğunuz hatırlatmanıza gerek kalmadan tuvalet alışkanlığını kazanacak. Ayrıca tuvaletini yapacağı ortamın sessiz olmasına özen gösterin.

  alıntı
    2. Cevap: Bebeğinizi 8 adımda bezden vazgeçirin

  Hem anne hem de çocuk için en zor dönemlerden birisidir sanırım tuvalet eğitimi.
    3. Cevap: Bebeğinizi 8 adımda bezden vazgeçirin

  Destina teşekkürler malum çocukların en gelişmiş özelliği taklit etmektir..Bu durum da tuvalet eğitimini gösterek vermek diyeceğim kriterlere ters ama bence en etkili yöntem hani şöyle yap böyle yap su sesi felan:f63:ters bir yöntem değil bence..
    4. Cevap: Bebeğinizi 8 adımda bezden vazgeçirin

  Bilgiler için tesekkürler Destina ablacım :f40:
    5. Cevap: Bebeğinizi 8 adımda bezden vazgeçirin

  Çok zor geçirdiğim bir dönemdir. :(:( 1 sene sürmüştü öğrenmesi :f19:
    6. Cevap: Bebeğinizi 8 adımda bezden vazgeçirin

  Kriterlere ters değil aslında.Yani su sesi garip de tabi ki :) çocuk ebeveyn ile birlikte tuvalete girebilir. Çocuğun cinsel kimliğinin gelişmesi açısından nasıl ebeveynle banyoya girmesi öneriliyorsa aynı şey tuvalet eğitimde de olabilir bence.