Bebeğin Yüzündeki Sivilceler

'Bebek Bakımı' forumunda ZeuS tarafından 11 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. bebeğin yüzünde sivilce
  bebeklerde sivilce,
  bebek yüzündeki sivilceler

  Bebeğin Yüzündeki Sivilceler

  Yeni doğmuş veya bir kaç haftalık bebeklerde kırmızı şişliklerle birlikte yüz kızarıkları görülür.Bu kırmızı şişliklerin nedeni bebek sivilcesidir.Genelde gebeliğinin son aylarında anneye ait hormonlar plesentayı geçip bebeği etkiler ve bu bebeğin derisinde yağ salgı bezlerini uyarır, bu da bebek sivilcesine neden olur.
  Genellikle yanaklarda ve bazen alın, çenede ve hatta arka bölgelerde görülür. Genelde bir kaç hafta içinde kaybolurlar. 4-6 aylık olana kadar sivilceler genelde tamamen geçer.

  Bebek sivilcesi kirden dolayı oluşmaz, birilerinden bulaşması da sözkonusu değildir. Bebeğin cildinin çok hassas olduğunu göz önüne alarak sivilceler ile oynamayın, yumuşak bir kumaş ile bile olsa sürtmeyin, fırçalamayın, sıkmayın.

  Bebeklerde ayrıca bebeğin derisi kumaşla temas ederse, uygun olmayan deterjanlarla yıkanan giysilerinde veya cildinin bir bölümüne sık temas eden tükürüğü, ya da anne sütünden sık ıslanan bir bölgesi sivilcelerin daha da kötü görünmesine neden olabilir.

  Nazikçe günde bir defa su ile onun yüzünü temizleyin, yumuşak bir bebek sabunu da kullanabilirsiniz. Eğer sivilce sertse veya 6 ayın ötesinde devam ederse, mutlaka yardım etmesi için doktorunuza başvurun. Size yumuşak bir krem önerebilir. Sivilcenin görünümü sizi kuşkulandırıyorsa, örneğin pul pul bir yapısı varsa sivilce olmayabilir. Yine doktorunuza danışmanız gerekir.

  Bebeklerde oluşan sivilcelerde bir süre sonra yağ bezleri aşırı salgılamayı durduracak ve sivilceler kaybolacaktır. Daha sonra çıkacak sivilceleri ise, onun kendi hormonlarının onu artık yetişkin bir insana döndürüyor olduğunun kanıtı olacaktır.
   


Similar Threads: Bebeğin Yüzündeki
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Hamilelikte bebeğin beyin gücünü nasıl arttırılır? 19 Ocak 2016
Bebek Bakımı Bebeğin Katı Besinlere Geçişi 27 Kasım 2015
Bebek Bakımı Bebeğin Anne Karnındayken Suyu Neden Azalır 2 Ağustos 2014
Bebek Bakımı Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur 9 Ocak 2014
Bebek Bakımı Hamilelikte bebeğin gelişimi için ne yemeli 19 Aralık 2013