Bebeğin Uyku Düzeni

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 10 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğin Uykusu
  Bebekler ve Uyku Düzeni

  Uyku gereksinimi yaş büyüdükçe azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16,5 saatken 3 aylık olduğunda 15 saat, 9 aylık olduğunda 14 saat, 18 aylık olduğunda 13,5 saat , 3 yaşına geldiğinde 12 saate inmektedir. Ayrıca bebeklerin 3 yaşına gelene kadar gece uyku ihtiyaçları olduğu gibi gündüz uykusuna gereksinimleri de vardır. Yine yaş büyüdükçe gece uykusu artarken gündüz uykuları azalmaktadır. 9 ayın altındaki bebeklerin uyku ritmlerinin beyin dalgalarının ölçülmesi yöntemiyle incelendiğinde uykularının çok derin olmadığı 50-60 dakikada bir uykularının hafiflediği ve kısa süreli uyanabildikleri saptanmıştır. Yukarıdaki grafikten bebeğinizin yaşına göre ortalama uyku ihtiyacını hesaplayabilirsiniz. Örneğin sağlıklı normal bir bebek, 1 haftalıkken toplam olarak 16,5 saat uyur. Toplam uyku gereksiniminin 8,5 saati gece uykusu iken geri kalan 8 saati de günde 4 kez olmak üzere gündüz uykusudur.

  Anne-babanın çocuğun uykuya rahatça dalmasına yardımcı olmak için yapabileceği şeyler:
  • Çocuğun aktivite düzenine daha iyi uyum sağlaması için uyku vaktini yeniden ayarlayın.
  • Uyku vakti rutininin hem zaman hem de ritüeller bakımından ne olduğunu çocuğa açıkça bildirin.
  • Çocuğun kendi kendini sakinleştirmeye yarayan nesneler kullanmasını destekleyin.
  • Çocukla birlikte odada kendisine zarar verebilecek hiçbir şeyin olmadığından emin olabilmesi için güvenlik denetimi yapın.
  Tek başına uykuya dalmak bir çocuk için aslında oldukça stresli bir durumdur. Çocuklar, yeniden uyanacaklarına ve anne-babalarının orada olacağına dair güvenceye ihtiyaç duyarlar.
  [​IMG]