Bebeğin Pipisinde Şişlik

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 26 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bebeğin Pipisinde Şişlik Neden Olur?
  Bebeğin Pipisinde Şişlik Sebebi Nedir?
  Bebeklerde Sünnet Derisi Sorunları

  Bebeğin Pipisinde Şişlik

  Bebeklerin Penisinde şişme derken, penis ucunda mı yoksa penis sapı derisinde mi bir şişme söz konusu?
  Genel olarak özellikle sünnet sonrası çocuklarda penis ucu iltihabı nedeniyle şişlik ve kızarıklık oluşur. Bu hastalık balanittir ve antibiyotik tedavisi ile düzelir.

  Bebeklerde Sünnet Derisi Sorunları

  Doğumdan sonraki aylar veya yıllar içinde, sünnet derisi hemen altındaki penis başına sıkı bir yapışıklık hali gösterir. Bu durum normaldir ve giderilmesi için bir çabaya gerek yoktur. Ancak bazen, sünnet derisi ucundaki delik ileri derecede dar olur; hatta bu durum idrarın rahatça yapılmasını engelleyebilir. Bazen de dar olan sünnet derisinin altında mikrop üreyerek iltihaba ve akıntıya sebep olur.

  Fimozis :
  Bebeklerde ve küçük çocuklarda sünnet derisinin geri çekilememesi normaldir. Çoğunlukla prepisyumun geri çekilmeye çalışılmasıyla sünnet derisinde yırtılma ve kanamalarla prepisyun ucunda aşırı bağ dokusu oluşur. Oluşan bu bağ dokusu fimozis olarak adlandırılır. Fimozise ayrıca; balanopostit atakları, kötü hijyen ve sünnet sonrası aşırı nedbe dokusu da neden olur. Fimozis tanısını koyarken prepisyumun geri çekilememesi yeterli değildir. Prepisyum orifis çapının 5 mm.den dar olması ve işeme esnasında sünnet derisinin balonlaşması geçek fimozisdir.

  Parafimozis :
  Prepisyum ucunda oluşan ve sünnet derisinin geri çekilmesini engelleyen dairesel bağ dokusu varlığında sünnet derisi zorlanarak geri çekilirse fimozis halkası glansı ( penis başını ) boğabilir. Bu durum peniste ödeme (şişme), ağrı ve çocuğun idrar yapamamasına neden olarak acil cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu durum tecrübeli bir hekim veya ürolog tarafından elle sünnet derisi eski yerine çekilerek tedavi edilebilir. Daha sonra sünnet yapılarak bir daha bu durumun oluşması önlenir. Elle sünnet derisi eski yerine çekilemezse acil sünnet yapılır.

  Balanopostit:
  Penis başının sünnet derisi ile birlikte iltihaplanmasıdır. Kızarık ödemli sünnet derisi birlikte penis ucundan enfekte akıntı görülür. Akut dönemdeki antibiyotik tedavisinin ardından erken dönemde sünnet önerilir.

  Alıntıdır