Bebeğin Parmak Ucunda Yürümesi

'Bebek Bakımı' forumunda ZeuS tarafından 26 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. bebek parmak ucunda yürüme,
  bebekler neden parmak ucunda yürür,
  bebeklerin parmak ucunda yürümesi

  Bebeklerin çoğu yürümeye başlarken parmak ucunda yürür.Fakat bu alışkanlık 2 yaşına gelince geçer.Çocukların iki yaşında bile ara sıra parmak ucunda yürümesi oldukça sık görülür.Eğer bebeğiniz böyle yürüyorsa, yürümesinin ne kadarını bu şekilde geçirdiğine dikkat edilmesinde fayda vardır. Eğer çoğunlukla parmak ucunda yürüyorsa, bu oyun olarak değerlendirilmemeli bir hekim görüşü alınmalıdır. Achilles tendonu kısalığı, güvercin ayak ve benzeri başka bir problem yüzünden parmak ucunda yürüyor olabilir. Bu tip basışlar ayakkabılarda yapılacak uygun düzeltmelerle ve doğru tabanlık kullanımıyla küçük yaşta önlenebilir.

  Şayet çocuk çoğunlukla ya da sürekli olarak parmak ucunda yürüyorsa hekime danışılması gerekir.

  Bazen bu alışkanlık serebral felcin hafif bir formunun belirtisi olabilir. Ender olarak tıbbî tedavi gerekir. Daha çok ayak ve ayak bileğinin bir ay süre ile alçıda tutulması ile tedavi edilir, bu tedavi çoğunlukla başarılı olur.

  Parmak ucunda yürüme yeni yürüyen kız çocuklarda sıklıka görülmektedir. 4 yaşına kadar normal kabul edilmektedir; ancak bu yaştan sonra geçmeyen parmak ucu yürümesi alışkanlığa bağlı olabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Serebral palsi gibi kas iskelet sistemini etkileyen hastalıklar, iki bacak arasında uzunluk farkı olması, bacak kaslarında ki kısalıklar parmak ucunda yürümenin sebebi olabilir.


  Parmak ucuna basarak yürüme birçok çocukta alışkanlığa bağlı olmasına rağmen mutlaka değerlendirilmelidir. Başlangıçtan beri parmak ucu basan çocuklarda spastik dipleji gibi hastalıkların olup olmadığına bakılır. Başlangıçta normal yürüyüp daha sonra parmak ucu basarak yürüme gösteren çocuklarda ise kas hastalıkları, merkezi sinir sistemi ve omurilik hastalıkları açısından değerlendirme gereklidir. Yine tek taraflı parmak ucuna basarak yürüme durumu mutlaka titiz olarak araştırılmalıdır.

  Parmak ucu basan çocukların değerlendirmesinde en önemli yaklaşım fizik muayenedir. Alışkanlığa bağlı parmak ucu basark yürüyen çocuklarda, tonus artışı, patolojik refleks, derin tendon reflekslerinde artma yada azalma gibi nörolojik bulgular yoktur. Hastalığın sürecine bağlı olarak ayak bileğinin yukarıya haraketi kısıtlı yada normal olabilir.

  Parmak Ucu Basarak Yürüyen Çocuklarda Tedavi

  Altta yatan hastalığı olan çocuklarda öncelikle altta yatan hastalığa yönelik tedavi planlaması yapılmalıdır. Alışkanlığa bağlı parmak ucu yürüyen hastalarda ise, ayak bileğini yukarıya doğru hareket ettiren germe eksersizleri, ayak bileğini yukarı çeken adelelerin çalıştırılarak güçlendirilmesi eksersizleri yapılır. Bu tedavilere rağmen netice alınamayan çocuklarda seri germe alçılar yapılmaktadır. Okul öncesi yaşa kadar düzelme göstermeyen hastalarda Aşil tendonun perkütan uzatılması yada adelenin uzatılması planlanır.