Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılmalı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 22 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılmalıdır?
  Bebeği Ne Zaman Odasına Ayırmalı
  Çocukların Odaları Ne zaman Ayrılmalı

  Çocuğun odasını ne zaman ayırmalı

  Annelerin en çok merak ettiği oda ayırma konusu bu yazımızda sizlere yardımcı olacaktır.

  Bebeğin odası 1 yaşına gelmeden ayrılmalıdır. Bu konuda iki öneride bulunulabilir.

  Hastaneden gelir gelmez bebek kendisi için hazırlanmış olan odaya alınabilir ve gece bebek ağladığında bebeğin odasına gidip uyutulabilir. Bazı anne babalar yan odada yatan bebeğin sesini duymamaktan korkmaktadır. Bu doğru değildir. Anne baba, bebeğin sesini duymaya şartlanmış olarak yatacağından duyacaktır. Zaten bebek de sesini duyuracaktır.
  Bebek önceleri anna babasının odasında kendisi için hazırlanmış yatakta yatırılabilir. Ama 1 yaşına gelmeden mutlaka kendi odasına ya da anne babasının odasından başka bir odaya alınmalıdır.1 yaş sonrası çocuk hala anne babasının odasında yatıyorsa ayrı bi odada uyumak istemeyebilir. Ayrıca henüz neyin ne olduğunu bilmeyen çocuğun anne babayı ilişki halinde görmesi de doğru değildir. Çocuğun odasının 2-3 yaşına gelince ayırmak isteyen ailelere geç kalmış olacakları söylenebilir.

  Kız ve erkek çocukların aynı yatakta ya da aynı odada yatırılmaları sakıncalıdır. Odaları ayrı olmalıdır.
  Ayrıca bebek, kısa üsreli de olsa uyuyan anne babanın yanına yatırılmamalıdır. Çünkü, uykuya dalan anne baba tarafından ezilme riski vardır.


  İki yaşında çocukların odalarını ayırmalısınız
  Kız ve erkek kardeşlerin odalarını hangi yaşta ayırmak gerekir?
  İki ya da üç yaştan itibaren, kız ve erkek çocukların odaları ayrılmalı. Aynı cinsten olan çocuklar bile ayrı odada kalmalı çünkü meraktan birbirlerine yaklaşabilirler. Anne-baba ile yatmaları da doğru değil. Birçok çocuk, anne-babaları ile birlikte yatıyor ama biz bunu asla önermiyoruz. Çocuk, anne-babanın yatağına geldiğinde; odasına geri götürülmeli ve o uyuyana kadar başında durduktan sonra ebeveynler tekrar yataklarına dönmeli. Anne-babaları ile aynı yatakta yatan çocuklarda, bağımlı kişilik yapısı gelişiyor. Anne-babaları olmadan, kendi başlarına bir yaşam kuramıyorlar. Ayrıca, okula alışmaları da çok zor oluyor.