Bebeğin Normal Ateşi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 25 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeklerde Normal Ateş
  Bebeğin Normal Ateşi Kaç Olmalı
  Bebeğin Normal Ateş Derecesi Kaçdır

  Ateş Nedir?
  Ateş,hastalık halinde vücut ısısının normalin üzerinde olması durumuna deniyor.Tabi ’normal’ kavramı değişken bir kavram.Biz büyüklerde normal vücut ısısı 36 C ila 37 C arasında değişirken bebeklerde normal vücut ısısı 38 C’ye kadar çıkabiliyor.yine biz yetişkinler için vücut ısısının 39 C’nin üzerine çıkması hayati risk yaratan bir durumken bebeklerde bu sınır 41.5 C.Ateş dendiğinde bilinmesi gerekenlerden biri de,ateşin bir hastalık değil bir hastalık belirtisi olduğu.

  Bebeğin Ateşi Neden Ve Nasıl Yükselir?
  Ateş çeşitli uyaranlar tarafından ortaya çıkabiliyor.Bunlar arasında bakteriler ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler,virüsler ve mantarları saymak mümkün.Bu uyaranların savunma hücreleriyle etkileşimi sonucu endojen pirojen denen bazı maddeler ortaya çıkıyor.Bu maddeler beyindeki ısıya hassas sinir hücrelerini etkiliyor,böylece vücut ısı üretimi artıyor ve ateş yükseliyor.Bu da bebeğin daha hızlı nefes alıp vermesine,kalbin daha hızlı çalışmasına ve deriye daha hızlı kan pompalamasına neden oluyor.Böylece iç sıcaklık deriye de yansıyor.Geriye dönüş ise ısı kaybı mekanizmalarının devreye girmesiyle ve özellikle terleme ile gerçekleşiyor.Vücut terleme yoluyla ısısını azaltma yoluna gidiyor.
  Kısacası ateşin yükselmesi ve beraberinde gelişen tüm bu reaksiyonlar vücudun hastalığa karşı geliştirdiği kendini savunma yöntemleri.Bir başka deyişle ateşin vücudun doğal savunmasını aktive eden yardımcı bir sistem olarak görülmesi gerekiyor.Bu noktada ‘Aman ne iyi !Madem ki ateş enfeksiyona karşı mücadele ediyor,biz ateşle niye mücadele edelim ki?diye düşünebilirsiniz.Kısmen haklı olmakla beraber,göz ardı etmemeniz gereken bir konu var.Ateşin hem dost hem düşman olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız!Çünkü kontrol altına alınmayan yüksek ateş bebeğin beyin hücrelerine zarar verebiliyor.

  Bebeklerde Normal Vücut Isısı Kaç Derece Olmalı
  Her insanın vücut ısısı kendine özgüdür. Günün farklı saatlerinde farklı ısıda olabilir. Çocukların vücut ısısı yetişkinlerden daha yüksektir. Ateşi doğru değerlendirebilmek için çocuğun kendine özgü vücut sıcaklığını bilmek gerekir. Çocuğun vücut ısısı yaş, hastalıklar, aktivite, günün değişik zamanları, çevre ısısı ve giysilerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

  Bu Gibi Durumlarda Doktorunuzu Arayın
  Çocuğunuzun ateşi 39 derece ve yukarısı ise,
  Çocuk çok hastaysa veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa,
  Bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa,

  Çocuk ateşli havale geçiriyorsa. (Ateşli havale genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocugunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genellikle 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması onun havale geçirdiği anlamına gelmez.

  Orta dereceli ateş (38-39.9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa.
  Ateşi orta derecede 48 saatten daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse.