Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 18 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman
  Bebek ilk defa ne zaman yıkanır?
  Yenidoğana İlk Banyo Ne Zaman Yaptırılır?

  Bebeğin ilk banyosu

  Yenidoğana İlk Banyo Ne Zaman Yaptırılır?

  Bebeklerin ilk banyosunu yaptırmak anne için son derece stresli ve sıkıntılı bir iştir. Bu makalede yeni doğmuş bebeğinizi banyo yaptırırken nasıl tutacağınızı, syun nasıl olacağını bebeği banyo yaptırırken gerekli olan her şey anlatılmaktadır.

  Onun nasıl tutulacağını biliyorsunuz. Bu konuya daha önce yer vermiştik. Bebeğin elinizden kayacağından, su yutacağından ya da soğuk alacağından korkmayınız. Neler yapmanız gerektiğini yineleyelim: 1. Bebeği bütünüyle soyunuz. Üşümemesi için bir örtüyle sarıp sarmalayınız. 2. Henüz kendinize yeterince güvenemiyorsanız, küvete sokmadan önce başını ve yüzünü yıkayınız. 3. Örtüyü üzerinden alınız; ama elinizin altında olacak bir yere bırakınız. 4. Eskiden beri uygulandığı gibi dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol ettikten sonra bebeği usulca küvete sokunuz. 5. Bebeği koltuk altından sıkıca tutunuz ve başını kolunuza dayayınız. Böylece öteki eliniz, yıkamak için serbest kalacaktır 6. Bu arada bebeğinizin suyla oynamasına izin veriniz. Böylece suyu sevmesini sağlarsınız. Banyonun yararı yalnız bebeğin bedeninin sürekli temiz tutulması değildir. Banyo iştah da dahil olmak üzere, bedenin hemen bütün işlevlerini canlandırır, artırır ve harekete geçirir. Banyonun rahatlatıcı (dinlendirici, gevşetici) bir fizyolojik etkisi de vardır.
  Bebeğin banyoda ana-babasının kendisine yardım ettiklerini hissetmesinin yarattığı güven buna eklenince, sakin bir uykuya dalabilmesi için en elverişli ortam sağlanmış olur.
  Şu halde, böyle bir anın minik çocukta büyük bir zevk kaynağı olmasına çalışmak, suyun içinde dilediği gibi çırpınmasına izin vermek gerekir. Arada bir onunla gevezelik etmeli ve bedeninin yıkadığınız kısımlarının adını söylemelisiniz. Kısaca.bu olayın çocuk tarafından elden geldiğince sakin ve keyifli bir biçimde yaşanması sağlanmalıdır.
  [​IMG]
   
Yükleniyor...