Bebeğin Doğum Kanalına Girdiğini Nasıl Anlarız

'Bebek Bakımı' forumunda Sitem tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Doğumun başladığını Nasıl Anlarız
  Doğumun başladığını nasıl anlarım
  Doğumun yaklaştığını nasıl anlarım

  • Son aylarda iyice yükselen rahim, annenin göğsüne baskı yapmakta ve nefes almasını güçleştirmekteydi. Son haftalarda bebeğin doğum kanalına yerleşmesi sebebiyle bir rahatlama hissedilir. İlk doğumunu yapan annelerde bu belirti doğuma 1-2 hafta kala, 2 veya daha fazla doğum yapanlarda ise doğuma çok yakın görülür.
  • Sık idrara çıkma: Bebeğin başının doğum kanalına girmesi ile birlikte, idrar torbasına baskı artacaktır. Bu, kendini sık idrara çıkma isteği şeklinde gösterir.
  • Yalancı doğum ağrıları: Genellikle gebeliğin 28. Haftasından itibaren zaman zaman karnınızda sertleşmeler (kasılmalar) hissedebilirsiniz. Son haftalarda sıklaşan bu ağrılara “yalancı doğum ağrıları” denir. Bilmeniz gereken bu ağrıların gerçek doğum ağrılarından farklarının neler olduğudur. Gerçek doğum ağrıları düzenli aralıklarla gelir, sıklığı, şiddeti ve süresi giderek artar; yürürken artar; belden kasıklara doğru yayılır. Yalancı doğum ağrıları ise düzensizdir. Sıklığı, süresi, şiddeti artmaz. Dinlenmeyle hafifler. Karın alt bölgesi ve kasıklarda olur.
  • Kilo kaybı: Doğumdan 1-2 hafta önce hormonal değişiklikler sebebiyle vücuttan su atılması artar, iştahta azalma olur. Anne adayı 1-2 kilo kaybedebilir.