Bebeğin Cilt Bakımı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 7 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?
  Bebeğinizin Cilt Bakımı için Özel Bilgiler
  Bebeğin Cilt Bakımı

  Bir bebeğin cildi yetişkinlerinkinden farklı özellikler taşır ve yumuşak olan hassas cildi özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bebeklerde enfeksiyonlara karşı koruyacak sistem henüz tam anlamıyla oluşmamış olduğundan cilt bakımı önemli bir noktadır.


  Bebeklerin cildi ince, duyarlı ve daha az yağlıdır. Dolayısıyla tahrişlere ve mikroplara karşı direnci azdır. Bebeklerin sakallı ya da bıyıklı kişiler tarafından sık öpülmesi bebeğin cildinde tahrişe neden olabilmekte ve bu da cildinin direncini düşürerek enfeksiyon kapmasına yol açabilmektedir. Ayrıca cilt ve giyisi temizliği konusunda bebekler için üretilen ürünlerin kullanılması genellikle daha iyidir. Yetişkinler için üretilen temizlik ürünleri bebek için tahriş edici ya da alerji konusunda tetikleyici olabilmektedir. Bebeğin çamaşırları bol su ile durulanmalı mümkün oldukça güneşte kurutulmalı ve mutlaka ütülenmelidir. Bu yüzden özellikle de allerjik bünyeye sahip bebeklerde bunlara dikkat edilmeli, özellikle tahriş yapabilecek durumlardan uzak tutulmalıdır.

  Bazı anne babalar bebekleri için kozmetik ürünlerden sık sık alarak kullanırlar. Oysa bu ürünleri aşırıya kaçmadan kullanmak çok daha iyidir. Bebeğin cildi kuru ve tahriş olmadıkça sürekli losyon kullanmaya gerçekten gerek yoktur. Pudra kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca devamlı kolonya sürerek bebeğin cildini tahriş etmektense, bebeğin kendi teninin kokusunu duymak çok daha güzeldir.

  Yenidoğan bebeklerde göbek düşene kadar bu bölge nemli bir pamuk ile yumuşakça temizlenmeli ve kordonun kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Bebeğin ilk aylarda, koltuk altları, kollardaki ve bacaklardaki boğum yerleri, boyun ve ense bölgesi mutlaka gün içinde temizlenmelidir. Hava sıcaksa hergün banyo yaptırılabilir ama soğuksa bebeğin vücudu, su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle hergün silinmeli ve kurulanmalıdır. Bu bölgelerin temiz ve kuru olması cilt rahatsızlıklarının oluşmasını engelleyecektir. Özellikle bebeğin yüzü, kulak arkaları, cilt boğumları, koltuk altları, diz ve dirsekleri ekzemanın ortaya çıkması için uygun bölgelerdir.

  Bebeklerin cilt problemlerinin başında atopik ekzema yaygın olarak görülmektedir. Bebek cildi, çevresel faktörlere karşı da çok hassas olduğundan evcil hayvanlardan, bitki polenlerinden ve sigara dumanından da uzak tutmak gerekir. Bebekte egzama başlangıcı varsa ve kaşıntı da buna eşlik ediyorsa enfeksiyona neden olabileceğinden mutlaka doktora danışılmalıdır. Ekzeması olan bebekler, açık deri enfeksiyonları ve uçukları olan yetişkinlerden mutlaka uzak tutulmalıdır.

  Bebeklerin cildinde, cildi güneşe karşı koruyan ´´melanin´´ adlı doğal koruyucu yapılar henüz oluşmamıştır. Bu nedenle 1 yaşın altındaki bebek uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bebeğin güneşin yararlı ışınlarını almasını sağlamak için ise; öğleden sonra güneş kremi sürerek güneşe çıkarmak ve açık havada kısa sürede güneşlendirmek gereklidir.

  Çok sıcak yerler, kuru ortamlar ve rüzgar bebeğin cildinde gerilmeye ve bağlı olarak kızarıklığa, kurumaya ya da tahrişe neden olabilirler. Anne sütü almayan, ek gıdalara geçmiş bebeklerde günlük su gereksiniminin karşılanması, cildin doğal nemini korumakta önemlidir. Bu nedenle bebeğin su tüketimine dikkat edilmelidir.

  Bebeğin sık sık altı değiştirilmeli ve idrar ya da dışkı ile uzun süre temas etmesi engellenmelidir. 6 saatten fazla idrar ya da dışı ile temas eden ciltte kızarıklıklar, çatlaklar ve bunu takiben bakteri ve mantarların oluşumuyla bebeğin canı yanmaktadır. Bu nedenle bebeğin altı 2-3 saatte bir değiştirilmelidir. Hatta ılık su ile yıkamak ya da silmek, altını ara sıra açıp havalandırmak, bebek yağları ya da kremleri ile nemlendirip kapatmak bebeğin rahat etmesini sağlayacaktır.

  Bebeklerin vücudundaki tahriş genellikle terden de kaynaklanmaktadır. Koltuk altları, kasıklar, boyun ve ense; dar ya da kalın giyisiler nedeniyle daha çok terlemekte ve uzun süre nemli kalmaktadır. Bebekler giydirilirken hava şartları ve bulunduğu ortam mutlaka dikkate alınmalıdır. Kat kat giydirerek gerekli durumlarda bir kat çıkararak ya da giydirerek bebeğin terlememesi ya da üşümemesi sağlanmalıdır.

  Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar;

  -Bebeği yıkarken yumuşak formüllü bebek şampuanı ve sabunu kullanın.
  -Banyosunu yumuşak bir sünger ya da lif ile yaptırın.
  -Bebeğinizin bulunduğu ortamın hijyenik şartlarına ve bebeğin bakımında temizliğe önem verin.
  -Bebek kozmetik ürünlerinden kokusuz, alkolsüz ve renksiz olanları tercih edin.
  -Cilt bakımı ürünlerinin hipoalerjik ve pH değerleri nötr olanlarını almaya özen gösterin.
  -Bebeğin cildi kuruduğunda bebe yağı veya nemlendirici krem kullanarak nemlendirin.
  -Bebeğin başındaki konakları zorlayarak çıkarmayın.
  -İlk aylarda görülen lekelerin ve izlerin yakın zaman içinde kaybolacağını aklınızdan çıkarmayın.
  -Bebeğin pişik olmasını engelleyin.
  -Bebeğin alt temizliğini özenle yapın ve uzun süre kirli kalmamasını sağlayın.
  -Cidinde egzama ya da ciddi döküntü varsa mutlaka doktora götürün.