Bebeğim neden uyumuyor

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 8 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım  Bebeklerin uyku düzeni oldukça farklıdır bazı bebekler düzenli uykuya alışmış iken bazı bebekler kısa uyur.Dikkat etmeniz gereken şey şu bebeğinizin karnı tokmu bebeğinizin altı temizmi her hangi bir rahatsızlığı varmı bu gibi problemler yok ise bebeğinizin düzenli uyumaması için hiçbir neden yoktur.

  Bebeklerin uykusu başlangıçta kısa parçalar halindedir. 6. ayın sonunda yavaş yavaş yetişkin tip uykuya benzemeye başlar. Gece boyunca bölünmeden ve yetişkin tipi uyuma kapasitesineyse 1 yaş civarında ulaşılır. Ancak yine de yetişkinden farklı olarak, gündüz uykusuna olan ihtiyacı devam eder.

  İkinci 6 ayda, bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyor ya da uykuya dalmada güçlükler çekiyorsa, akla getirilmesi gereken ilk şey kendi başına uyuma becerisi edinememiş olabileceğidir.

  Öncelikle bebeğinizin size göre mi, yoksa gelişim sürecinde beklenene göre mi erken uyandığına tekrar bakılmalıdır. Bebeklerin, özellikle ilk 2 yılda erken uyanmaları doğal ve beklenen bir durumdur.

  Bebeğin sorunsuz ve mutlu bir şekilde sabahları saat 6 ile 8 arasında uyanması normal kabul edilmektedir.

  Bunun aile tarafından kabul edilmesi, bebeğin kalkma saatine uyum sağlamasında faydalı olacaktır.