Bayram Namazı Kılınışı

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 30 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Bayram Namazı Nasıl Kılınır?  Bayramın ilk günü kılınan bayram namazları biz müslümanlar arasında birliğin ve beraberliğin en güzel göstergesidir.Bayram günleri Müslümanları birbirine yakınlaştırır eş dost akraba ziyaretlerine neden olur unutulan dostların ziyaret edilmesine vesile olur bayramlar.

  Biz müslümanların bir yılda iki dini bayramımız vardır biri Ramazan Bayramı diğeri ise Kurban Bayramı'dır.Bayram namazları Cuma namazı farz olan her müslümana vaciptir.Bayram namazı iki rekat olarak kılınır.Bayram namazlarında ezan okumak yoktur ayrıca kamet'de yoktur.

  Bayram namazlarında diğer namazlardan farklı olaraj birinci rekatında üç ikinci rekatında ise üç kere olmak üzere tekbir alınır.Bu tekbirlere Zevaid tekbirleri denir.

  Bayram namazına şöyle niyet edilir;

  Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama.

  İmam Allahü Ekber deyip ellerini yukarı kaldırınca cemaat de Allahu Ekber der ve elelrini yukarıya kaldırıp daha sonra göbeğinin altına bağlar

  .İmam ve cemaat gizliden sunhaneke duasını okurlar daha sonra üç defa tekbir alınır.Bayram namazına bu şekilde niyet edildikten sonra İmama uyulurak tamamlanır.