Bayram Bozyel Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 1 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bayram Bozyel Biyografisi


  Bayram Bozyel Hakkında Bilgi


  1961 yılında Diyarbakır Lice ilçesi Akro mezrasında dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Lice’de okudu
  Ortaokul son sınıfta iken yurtsever fikirlerle tanıştı.

  1975 yılında yaşanan Lice depreminde, Bozyel ailesi ciddi can kayıplarına uğradı.
  Lice depreminden sonra ailece Diyarbakır’a göç eden Bayram Bozyel, ailenin ısrarı üzerine Lise 1. sınıfı Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu. Ancak buradaki faşist baskılara dayanamayan Bozyel, aynı yıl Diyarbakır Lisesi’ne kaydını gerçekleştirdi.

  Bayram Bozyel evli ve iki çocuk babasıdır.

  [​IMG]

  Bayram Bozyel, 1975-78 Lise öğrenimi yıllarında sosyalist ve yurtsever saflara katıldı. O dönemin yoğun mücadele ortamında kendini geliştirdi ve siyasal kişiliği şekillendi. Lise son sınıfta okuduğu 1977 yılında, Roja Welat adlı Kürtçe Türkçe gazetesini bulundurmaktan üç arkadaşıyla tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi’nde 5 ayını geçirdi..

  1989 yılında yayın hayatına başlayan Deng Dergisi’nin çıkışında yer alan Bozyel, daha sonra çıkan Azadi, Dengé Azadi, Hévi, Ronahi, Roja Teze ve Dema Nu gazetelerinde yazılar yazdı. Deng, Özgür Üniversite Forumu, Tiroj, Sosyalist Mezopotamya gibi dergilerde makaleleri yayınlandı. Günlük gazetelere de yazı yazan Bozyel, son olarak Düşlerimi Süsleyen Şehir adıyla bir kitap yayınladı. Kitap 2008 yılında Deng Yayınları arasında basıldı.

  Bozyel’in demokratik siyaset hayatı ise 1994 yılında kurulan Demokrasi ve Değişim Partisi üyeliği ile başlıyor. Bir dönem DDP’nin Genel Başkan Yardımcılığını yapan Bayram Bozyel, partinin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra, 1995 yılında kurulan Demokrasi ve Barış Partisi kurucu üyesi ve iki dönem Genel Başkan Yardımcılığını üstlendi.
   


Yükleniyor...