Bayrak Nedir ?

'Etüt Merkezi' forumunda Büsra tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bayrak Nedir ?
  Bayrak neye denir ?


  Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş, sancak:
  "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır."- M. C. Kuntay.


    2. Cevap: Bayrak Nedir ?

  Daha uzun olabilirdi
  Bence Büşra
  Olsun yine de eline sağlık
  Güzel olmuş
    3. Cevap: Bayrak Nedir ?

  Bayrak Genel olarak, bir devletin yada bir milletin ayırt edici sembolüne verilen isimdir.

  Bayrak, bir devletin, bir milletin ayırt edici sembolü olabildiği gibi, çeşitli kuruluşların işaretleri olarak, bazen da sadece bir işaret olarak kullanılabilir.

  Türlü renklerde düz ve bölümlere ayrılmış, çoklukla dikdörtgen şeklinde kumaştan yapılmıştır. Bir göndere (direğe) çekilip dalgalandırmak için yapıldığı gibi, çeşitli durumlarda da asılabilir.

  Bir göndere çekilip dalgalandırmak için yapılan bayrağın şu kısımları vardır: 1 – Bayrak gönderi, 2 – Gönder direği, 3 – Makara, 4 – Bayrağın salvosu, 5- Bayrağın uçkurluğu, 6 -Boyu, 7 – Genişliği, 8 – Uçkurluk kenarı, 9 – Ucum kenarı 10 – üst kenarı, 11 – Alt kenarı, 12 – Merkezi, 13 – Ekseni.

  Bir devletin ya da bir milletin sem bolü olarak kullanılan ve siyasi değeri olan bayraklar, başlıca şu sınıflara ayrılır: Milli bayrak, devlet bayrağı, hükümet bayrağı, savaş bayrağı, ülke bayrağı, donanma bayrağı, ticaret bayrağı, servis bayrağı kılavuz bayrağı.

  Millî bayraklar memleketler sınırları içinde kullanılır. Memleket dışında da elçilik binalarına ve gemilere çekilir.
    4. Cevap: Bayrak Nedir ?

  kısa ve öz gayette güzel tam benim istediğim gibi paylaşandan allah razı olsun.....
    5. Cevap: Bayrak Nedir ?

  Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş, sancak:
  "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır."-
    6. Bayrak nedİr

  Bayrak, bir ülkenin veye bir devletin manen temsil ederve o toprak bütünlüğünü tanıtan belirli ölçü ve kumaşlarla kararlaştırılmış,değişik şekillere sahip bir semboldür.Her ülkenin bağımsızlığını simgeler.Bayrak,sadece o ülkenin bağımsızlığını değil aynı zamanda şerefini,hakimiyetini de temsil eder.