Bayrağın göndere çekilmesi ne demek?,

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 5 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bayrağın göndere çekilmesi ne demek?
  Millî bayramlarda ve umumî tatil günlerinde tatilin devam ettiği müddetçe bayrak gece ve gündüz çekili kalır. Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 KASIM'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilân edilir.
  Türk Bayrağı, Cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin, şehitlerin ve tüzükte belirlenecek asker ve sivil kişilerin cenaze törenlerinde bunların tabutlarına, açılış törenlerinde ATATÜRK heykellerine veya resmi yemin törenlerinde masalara örtülebilir.
  Bayrak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yurt dışı temsilciliklerine ve kamu kuruluşlarıyla gerçek ve tüzelkişilerin deniz vasıtalarına çekilir. Yurt içinde ve yurt dışında yetkililerin araçlarına takılır.
  Türk bayrağı ordu kuvvetlerile resmî dairelerde ve millî teşekküllerde sabah sekizde çekilir ve gün batarken indirilir.
  Resmî dairelerde ve teşekküllerde çekilecek bayrak, bu iş için yapılmış hususî direk ve göndere çekilir.

  Bayrak göndere hızla çekilir ama ağır ağır indirilir. Yas sırasında yarıya indirilmesi durumunda ise önce yukan kadar çekilir, daha sonra yavaş yavaş indirilir. Bir ulusal bayrak, hiçbir zaman başka bir ulusal bayraktan daha yükseğe çekilmez. İki bayrak yan yana, aynı yükseklikte olmalıdır.
  Baş aşağı çekilmiş bir bayrak, felaket işaretidir. Bir savaşta bayrak indirmek teslim olmayı gösterir. Bayraklar genellikle sabahlan çekilir, gün batarken indirilir. Yalnızca özel nedenlerle gece gündüz direkte kalır.
  Yabancı bir limanı ziyaret eden bir gemi, saygı belirtisi olarak o ülkenin bayrağını çekebilir. Bu durumda ev sahibi ülkenin bayrağı pruva direğine, geminin kendi bayrağı ise kıç bölümüne çekilir. Ortadaki anadireğe ise, özel bir şirkete ait olması durumunda bu şirketin bayrağı çekilir.
  Ulusal bayrak bazen cenaze törenlerinde tabutu örtmek için de kulllanılır. Bu durumda bile toprağa değmesine izin verilmez. Savaşta ölenlerin tabutu bayrağa sarılır.
  Beyaz bayrak teslim olma ya da ateşkes işaretiyken, kırmızı bayrak çoğunlukla tehlike işareti olarak kabul edilir.