Baykuş, puhu kuşu, kukumav kuşu

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Baykuş puhu kuşu ve kukumav kuşu hakkında bilgiler
  Kukumav kuşu, puhu kuşu, Puhu kuşu çeşitleri
  Baykuşla kukumav kuşu arasındaki fark nedir, Baykuşlar nasıl avlanır, Baykuşlar ne yer
  [​IMG]
  Eski Yunanlılara göre bir sağduyu simgesiydi. Buna karşılık Ortaçağda korkunç görünüşü ve gece avlanışı yüzünden baykuşlar uğursuz sayılmış ve bu boş inanç uygar denilen pek çok yörede bile, günümüze kadar sürüp gelmiştir. Halbuki geceleri avlanan yırtıcı kuşlar insanlar için zararsızdır. Çünkü olağanüstü avcılık yeteneklerini özellikle kemirgenlere, sürüngenlere ve zararlı böceklere karşı kullanırlar. Baykuş gündüzleri uyur, gün batarken, şafak sökerken veya dolunay varsa bütün gece avlanır.

  Çok iyi işittiği için en ufak hışırtıyı bile duyabilir. O zaman, sessiz uçuşu sayesinde, avına uyandırmaksızın yaklaşır, sonra güçlü tırnaklarıyla donanmış pençelerini öne doğru uzatarak onun üstüne çullanır ve kurban, bu tırnaklarla adeta hançerlenir ve boğulur.
  [​IMG]
  Baykuşlarla kukumavlar birbirine çok benzerler. Bunlar ancak başının üstünde bulunan ve boynuzu andıran (tepelik) tüylerin varlığına ya da yokluğuna göre birbirinden ayırt edilebilir.Baykuşlar (büyük puhu, küçük puhu veya cüce baykuş) tepeliklidir, kukumav ise tepelik yoktur.
  [​IMG]
  Büyük puhu gece kuşlarının en büyüğü ve en görkemlisidir ve kanat açıklığı 1,60 metreye varabilir. Büyük puhu küçük avları, hasta ve yaralı kuşları yer.Küçük puhu yada cüce baykuş adından da anlaşılacağı gibi, oldukça ufaktır: ancak bir ardıçkuşu kadardır.

  Kukumavlar arasında, en iyi bilineni, Alaca Baykuştur vetepeliği yoktur,Bizde pençeli baykuş gibi buna da baykuş denir. Kendine özgü bir ötüşü olan alaca baykuş değişik besinlerle beslenir, bu arada yumuşakçaları, kurbağaları ve kuşları da yer. Kuzey Afrikada, kuzey ve Orta Avrupada, Kuzey Asyada yaşayan asıl kukumav yırtıcı gece kuşlarının en küçüğüdür ve kanat açıklığı 30 cmyi geçmez.
  Alıntı