Bayılma (Senkop)

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 26 Şubat 2009 tarihinde açılan konu


 1. Geçici olarak uyanıklık halinin kaybolmasına halk arasında bayılma tıp dilinde senkop denir. Bu durumda beyin hücrelerine giden oksijen azalmış, kısa süreli ani bilinç kaybı oluşmuştur.

  Nedenleri : Çok sıcak banyolar, yorgunluk, uzun süre ayakta kalmak, ani heyecanlar, tansiyon yüksekliği, gebelik, kansızlık, damar sertliği ve kalp hastalıkları, aşırı alkol ve tütün kullanımıdır.

  Bayılmadan önce baygınlık hissi gelir. Sonra yüz kül rengini alır. Arkasından da terleme, çarpıntı, göz kararması ve baş dönmesi, görme ve işitmede azalma görülür.

  Bayılan kişiye neler yapılmalıdır?

  Bu gibi durumlarda yapılacak ilk iş hastayı hemen yatırmak, elbise ve çamaşırlarını gevşetmektir. Bayılmış kişiye herhangi bir şey içirilmemelidir.

  Bayılma, sıklık gösteriyorsa mutlaka bir uzman doktora görünmelisiniz.

  NOT: Aşağıda verilen öneriler kişinin baygınlık hissine kapıldığında uygulanması gereken önerilerdir.

  ÖNERİLER

  * Nar veya elma şerbeti yapılarak kişiye içirilir.

  * Havanda dövülen hardal tohumu suyla karıştırılarak kişinin suratı yıkanır.

  * Kişinin suratı tuzlu suyla yıkanır.

  * Burundan içeriye ikişer damla soğan suyu damlatılır.

  *Bir litre suyun içine bir tatlı kaşığı oğul otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek saklanılır. Bayılma hissi olduğunda az miktarda suyun içine 10-15 damla damlatılarak kullanılır.
    2. Cevap: Bayılma (Senkop)

  Bunlara ilaveten;
  Bayılma aynı zamanda beyne az oksijen gitmesi sebebiyle de olabildiğinden kolonya,soğan,alkol gibi maddelerin koklatılması yarar sağlamayacağı gibi hastaya zarar da verebilir. Özellikle de epilepsi (sara) hastalarına kesinlikle önerilmez.