Batıl İnançlar Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Batıl İnançlar Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

  [​IMG]
  İnsanların pek çoğunda öyle yada böyle bir batıl inanç mutlaka vardır. Kimi 13 rakamının, kimi kara kedi görmenin kimi de merdiven altından geçmenin uğursuzluğuna inanırken bir bakmışsınız bunun gibi daha pek çok batıl inancın esiri oluvermişiz.

  Hani başımıza gelmesinden korktuğumuz bir olay duyduğumuzda tahtaya vururuz bu hemen hemen herkesin yaptığı bir alışkanlık olmuştur. Nedeni hakkında hiç bilginiz var mı? Bakın neden tahtaya vuruyormuşuz? Çok eski zamanlarda meşe ağacının, yüksekliği ve sağlamlığı nedeniyle, bazı güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Kuzey Amerika yerlileri, bu ağacın köküne vurarak, ileride başlarına gelebilecek tehlikelere ve şansızlıklara karşı Tanrı ile temasa geçtiklerine inanıyorlar ve ondan kendilerini korumasını istiyorlardı. Kuzey Amerika’dan dünyaya yayıldığı düşünülen bu hareket ülkemizde “Şeytan kulağına kurşun” denilerek kötü olayların bizi bulmaması için yapılmaktadır.

  Merdiven altından geçemeyen pek çok kişi olduğunu biliyor muydunuz? Duvara dayanan bir merdiven, duvar ile arasında bir üçgen oluşturur. Bu, bir çok kültürde tanrıların kutsal üçgeni olarak bilinir. Bu üçgenin içinden geçmek de, bir kutsal yere meydan okumak anlamına gelebilirmiş. Bu nedenle merdiven altından geçince insanın başına kötü bir olay gelebileceği düşünülüyor ve duvara yaslanmış bir merdivenin altından geçmemeye özen gösteriliyormuş.

  Yolda yürürken karşılaştığımız karakedilerin de uğursuzluk getireceği düşünülür bunun kaynağında ise bakın nasıl bir inanış yatıyormuş. Kedilerden, özellikle siyah kedilerden nefret, Hıristiyanlığın kendinden önceki kültürleri ve onların sembol kabul ettiği şeyleri yok etme güdüsü ile Ortaçağda, İngiltere’de başladı. Bağımsız, bildiğini yapan, “inatçı” ve “sinsi” karakteri, sayılarının da şehirlerde aşırı artması ile birleşince, kediler gözden düştü. O yıllarda evinde kedi besleyenler yalnız yaşayan fakir ve yaşlı kadınlardı. Yine o yıllar büyücü ve cadı inancının tüm Avrupa’da histeriye dönüştüğü yıllardı. Siyah kedi besleyen bu kadınların kara büyü yaptıklarına ve siyah kedilerin geceleri şeytana dönüştüklerine dair korku dolu halk hikâyeleri üretildi.

  Bana kalırsa en ilginç batıl inanç ayna kırmanın uğursuzluk getirmesine ait. Çünkü ilkel insanlar su birikintilerinde kendi aksini görünce ruhlarını gördüğünü sanmışlar. Suyu dalgalandıran ve görüntüsünün kaybolmasına neden olan kişiyide düşman kabul etmişler. Cam kapların yapılmaya başlanılmasından sonra da, içindeki sudan yansıyan görüntünün ruhun bir yansıması olduğu inancı devam etti ama camlar kırılabiliyordu ve o zaman da içinde bulunan ruhun bir parçası vücudu terk ediyordu

  İnsanların inandığı bazı batıl inançları şu şekilde sıralayabiliriz

  • At nalının uğur getirmesi
  • Kafaya kuş pislemesi
  • 13 sayısının uğursuzluğu
  • Yıldız kaydığında dilek tutmak
  • Tavşan ayağının uğur getirmesi
  • 4 yapraklı yoncanın uğurlu sayılması
  • Dilek havuzuna para atma