batı nil virüsü nedir,Belirtileri Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 8 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. batı nil virüsü,
  Batı Nil Virüsü Belirtileri,
  Batı Nil Virüsü Aşısı,
  Batı Nil Virüsü Tedavisi,


  Sağlık Bakanlığı, Batı Nil Virüsü enfeksiyonu vakalarına Türkiye'de de rastlanıldığını açıkladı.

  Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, ''Batı Nil Virüsü enfeksiyonu vakalarına Türkiye'de de rastlanılmıştır'' denildi.

  Konuyla ilgili olarak bugün Bilim Kurulu ve Bakanlık yetkililerinin katılacağı basın toplantısı yapılacak.

  Batı Nil Virüsü komşumuz Yunanistan'da 18 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

  Batı Nil virüsü İlk kez 1937 yılında Ugandanın Batı Nil bölgesinde bir insandan izole edilen bir virüstür. Bu virüsün ana rezervuar (taşıyıcısı) kuşlardır.

  Geçen yıl İsviçrede bu yılda Yunanistanda görülmeye başlayan, hatta Manisadaki ölümlerinde nedeni olduğu konusunda kuşkular bulunan Batı Nil virüsü (West Nile Virus) hakkında bilgi almak üzere Vera Pest Kontrol Servisinden böcek uzmanı Derya Ulaşoğluna sorular yönelttik.

  Batı Nil virüsü nedir?

  45-50 nm büyüklüğündeki bu virüs Flaviviridae familyasının Flavivirus cinsine aittir. Bu virüsün ana rezervuar (taşıyıcısı) kuşlardır. Bu kuşlardan kan emen özellikle sivrisinek ve keneler bu virüsü alarak insana ve diğer bazı memelilere taşıyor.

  Batı Nil virüsü Hangi ülkelerde görülür ve nasıl yayılır?

  Cezayir, Fas, Romanya, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti , Tunus, Rusya, İsrailde görülmüştür.Amerikada is New York şehrinde 1999 yılında 62 vaka ile başlamış ve hızla diğer eyaletlere yayılmıştır. Başladığı yıl New York, New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde 7 insan, 6 at ve yüzlerce kuş ölmüştür. Bunlar göçmen kuşlarla yayılabildiği gibi uçak içinde ve eşyalar arasında da taşınabiliyor.

  Batı Nil virüsünün İnsandan insana geçiş nasıl olur?

  Nadirde olsa kan ve organ nakli, hamile kadından bebeğine, süt emziren anneden bebeğine geçebiliyor.

  Isırıktan sonra Batı Nil virüsü belirtiler ne zaman başlar?

  Belirtiler 2-15 gün içinde çıkıyor. Genel olarak 1-6 gündür.

  Batı Nil virüsü karşı aşı varmıdır?

  Atlar için aşı geliştirilmiştir. İnsan ve köpek, vs. için yoktur.

  Batı Nil virüsü Amerikada vaka sayısı nedir ?

  2009 verilerine göre Amerika ve Kanadada 30.000 kişi bu virüsü almış, bunlardan 1000 kişi ölmüştür. Ölüm oranı insanda ortalama % 3-15dir;ancak atlarda ölüm oranı %30lardadır.

  Hangi yaş grubu Batı Nil virüsü riski altındadır?

  Vakalar izlendiğinde 50 yaş ve çok üzeri yaş grubu dağılımı mevcut. Manisada genç değilde orta yaş üstü insanların hastalanması dikkat çekicidir. Yine de tüm yaş grubu insanlar dikkat etmelidir. Örneğin Amerikada farklı yaş grubunda (örneğin 6 yaş) nadirde olsa vakalar vardır.

  Batı Nil virüsü belirtileri,
  Batı Nil virüsü tedavisi varmıdır?


  Bu virüse özgü spesifik belirtisi yoktur. Ani başlayan ateş, kas ağrısı, bulantı, yorgunluk, halsizlik, kızarıklık, kusma, İshal, nörolojik problemler, hafıza kaybı, koma, lenf bezlerinde şişme, boyun tutulması, oryantasyon bozukluğu, birbirine karıştırma durumu, menenjit vs. görülebilir. Spesifik tedavisi yoktur. Destek tedavisi yapılması gerekir.forumdas.net


  Batı Nil virüsünü Hangi sivrisinek ve kene türleri taşıyor?

  Amerikada 21 farklı sivrisinek türünün taşıdığı tespit edilmiştir. Özellikle Culex pipiens çok önemli vektör olarak öne çıkıyor. Bu sivrisinek türünün kan emmek için kuşları tercih etmesi de önemli faktördür.

  Batı Nil virüsü'nü Hangi kanatlılar taşır?

  Karga, ördek, güvercin, martı başta olmak üzere çok çeşitli kuş türleri ve tavuk bu virüsü taşıyabiliyor.

  Diğer memelilerde durum nedir?

  Koyun, hamsters, fare ve bazı maymun türlerinde görülürken domuz, köpek, tavşan virüse dayanıklılık gösterebilmekte hatta simptom bile oluşmuyor. Buna rağmen çok sık olmasada belirti gösteren köpek ve kedi vakaları vardır.

  Manisada salgın gibi artış olmaması nedeniyle nil virüsü olmadığı düşünülüyor, siz ne düşünüyorsunuz?

  Bana göre bu sayı artmasada batı nil virüsü olmuş olabilir. Amerikadaki verilerde bu sonuca ulaşmak mümkün. Amerikadaki verilerde Connecticut eyaletinde 1999-2009 yılları arasındaki vaka sayısı 69, sadece 2008 yılında 8 vaka varken, 2003 yılında 17 vaka var.2009 da hiç görülmemiş. Bu 69 kişinin üçü ölmüş. Bazı yıllar görülmese de yine sonraki yıllar vaka çıkabilir.

  Amerikada Batı Nil virüsü'ne karşı ne tip çalışmalar yapılıyor?

  Nitekim Amerikada Connecticut Agricultural Experiment Station(CAES) 1998-2009 yılları arasında 1.7 million sivrisinek üzerinde test yapmışlardır. Sadece 2009 yılında 200,000 sivrisinek test yapılmıştır. Sivrisenekler kurulmuş tuzaklar ile yakalanmaktadır. Bunlar her yıl rutin virüs testine tabi tutuluyor. Bu uygulama bizde de vakalar olmasa da başlamalıdır.

  Alıntıdır: