Batı Nil Ateşi,Batı Nil Virüsü

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 26 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Batı Nil Virüsü
  Batı Nil Ateşi Belirtileri
  Batı Nil Virüsü Nedir
  Batı nil Virüsü hakkında Bilgi
  Batı nil Virüsü nasıl Bulaşır


  [​IMG]

  Yunanistan üzerinden gelen sivrisineklerin ısırması ile bulaşan ölümcül "Batı Nil Ateşi" isimli hastalıktan Manisa'da 6 kişi hayatını kaybetti.

  Batı Nil Virüsü ile ilgili bilgiler;

  - Bu virüs sivrisineklerin %1′inden daha azı vasıtasıyla bir bölgeden diğerine taşınıyor.

  - Bu virüsü taşıyan sivrisineklerin ısırdığı kişilerin yalnızca %1′inden daha azı ciddi şekilde rahatsızlanıyor.

  - Virüs insandan insana bulaşmıyor.

  - Virüs daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan 50 yaşının üstündeki kişilerde ansefalit(beyin iltihabı) seviyesinde komplikasyona sebep olabiliyor. Batı Nil Virüsü bulaşan kişide genellikle herhangi bir belirti görülmez. Ancak virüs Batı Nil Ateşi denilen hastalığa sebep olduğunda bazı belirtiler göstermektedir.

  Batı Nil virüsü nasıl bulaşır?

  Batı Nil Virusu, insanlar, atlar, kuşlar ve vahşi hayvanlarda çeşitli nörolojik semptomlara neden olan ve artropotlarla bulaşan bir flavivirustur. Virus; Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa'da, özellikle Akdeniz'e sınırı olan ülkelerde insanlar ve köpek, at, kuşlar gibi çeşitli hayvanlarda hafif ateşli hastalıklar, menenjit, ansefalit ya da ölümlerin nedenidir.

  Belirtiler ve Bulguları nelerdir?

  Doğal olarak oluşan enfeksiyonlarda inkubasyon periyodu 2-15 gün arasındadır olup genel olarak 1-6 gündür. Batı Nil Virusu enfeksiyonu bir çok olguda hafif şiddetle seyreder. Sivrisinek ısırıkları ile infekte olan bir çok kişide hastalık asemptomatik seyirli olabilir. Batı Nil Virusu enfeksiyonlarının semptomları baş ağrısı, ateş, vücutta ağrı, deride kızarıklıklar, lenfadenopati şeklinde görülmektedir. Daha şiddetli olgularda baş ağrısı ile birlikte görülen yüksek ateş, vücut kaslarında zayıflık, boyunu dik tutamama, uyuşukluk, zihinsel karışıklık, koma, kas titremeleri, konvülziyonlar ve sonuçta paraliz şekillenir. Mortalite oranı (Ölüm oranı) %3-15 arasında değişmektedir. Yüksek mortalite genellikle yaşlı insanlarda (50 yaş ve üzeri) görülmektedir.

  Tedavi ve korunma yöntemleri

  Batı Nil Virusü enfeksiyonunun bilinen bir tedavisi yoktur. Enfeksiyonun tedavisi önce destek tedavisi şeklinde olmalıdır. Batı Nil Virusu ensefali olan hastalar hastaneye yatırılmalı ve sağıtılabilir santral sistemi lezyonları ortadan kaldırılmalıdır. Analjezikler ve antipiretikler antipiretikler hastalığın ılımlı seyrettiği durumlarda yararlı olabilir. In vitro çalışmalar BNV karşı ribavirin, interferon, pirazidin nükleozitlerin aktiviteleri gösterilmiştir. Farelerde BNV enfeksiyonu için BNV antikorlarını içeren immunglobulinlerin intravenöz uygulamaları profilaktik ve terapötik etkinlik göstermiştir. İnfekte sivrisinek ve keneler ile insanlar arasındaki temasın azaltılması BNV enfeksiyonundan dolayı oluşan mortalite, morbitide ve enfeksiyon oranlarının düşürülmesine yardımcı bir yoldur ve bu, kişinin korunması ve sivrisinek, kene vahşi kanatlı yani vektör kontrol aktiviteleri ile yapılır.

  Kişisel korunma kriterlerinde önemli noktalar:

  1) Kenelerin beslenmelerini destekleyen yerler ve kaynakların yok edilmesi,
  2) Pencere ve kapıların sivrisineklerin geçişine engel olacak perdeler ile kaplanması,
  3) Uzun kollu giysiler ve pantolonların tercih edilmesi,
  4) N, N-dietil-m-toluamit (DEET) ya da permetrin gibi haşere kovucuların kullanılması,
  5) Enfeksiyon yayılmasında önemli rol oynayan hayvan grupları hakkında veteriner hekimlerin bilgilendirilmeleri
  ve sinir sisteminde enfeksiyon görülen at, köpek ve kanatlı hayvanların saptanması,
  6) Halk sağlığı konusunda çalışan hekimlerin ve halk sağlığı laboratuarında çalışan personelin bilgilendirilmesi