Başlangıçta Otomatik Yüklenen Programları Kaldırmak

'Teknoloji' forumunda cCasT tarafından 20 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Başlangıçta Otomatik Yüklenen Programlar
  Başlangıçta Otomatik Yüklenen Programları Kaldırmak
  Başlangıçta Otomatik Yüklenen Programlar Nasıl Kaldırılır ?


  Bilgisayarınızın her açılışında saatin sol tarafında yer alan sistem çubuğunuz birçok program ile mi doluyor? Bilgisayarınızın yavaşladığından mı şikayet etmeye başladınız? o zaman ilk iş olarak başlangıçta yüklenen ve gerekli olmayan programların sadece başlangıçtan silinmeleriyle başlayalım:

  Bu işlem için birçok yol var:
  - Başlat/Çalıştır kısmına regedit yazdıktan sonra enter tuşuna basarız. Açılan kayıt defteri editöründe sol kısımdan HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run anahtarına kadar geliriz, bu anahtarı tıkladığımızda sağda karşımıza gelen programlardan işimize yaramayanları başlangıçtan kaldırabiliriz.

  - Başlat/Çalıştır kısmına msconfig yazarız, açılan programda en sağda yer alan Başlangıç sekmesine girer, başlangıçta yüklenmesini istemediğimiz yazılımların solunda yer alan işareti kaldırırız.

  - Alternatif olarak bu işi bizim için kolaylaştıran programları kullanabiliriz: Startup Control Panel, Quick Startup, Startup Manager


  Not: Başlangıçtan kaldıracağınız programların işinize gerçekten yaramadığına ve başka programların çalışmasını engellemeyeceğine emin olduktan sonra kaldırma işlemi yapınız, aksi halde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.