Basketbolun Püf Noktaları

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 10 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. İyi Basketbol Oynamanın Püf Noktaları  Duruş
  Basketbolda hangi pozisyonda oynarsanız oynayın, duruş şeklini doğru bilmek en önemli noktadır. Buna hazır olma da diyebiliriz. Basketbolün karakteristiği gereği oyun çok hızlı ve çabuk gelişmekte ve değişmektedir.

  Her an pas alacakmış, şut atacakmış, top sürecekmiş veya ribaunda çıkacakmış gibi hazır ve hareketli olmalısınız. Topla hızla hücuma çıkmak veya defansa dönmek için hazır olmalısınız.

  İyi bir hazır bekleme pozisyonunda;

  Ayaklar omuz genişliğinde açık ve bir adım önde, dizler hafif bükülü vaziyette,
  Kollar vücudunuzun önünde ve göğüs seviyesinde, dirsekler aşağıda ve vücudunuza yakın, avuçlarınız dışa dönük,
  Başınız dik ve sürekli uyanık vaziyette olmalısınız.


  Pivot Hareketi
  Basketbolün temelini oluşturan harekettir. Topa sahip olduktan sonra, bir ayak yerde sabit kalırken, diğer ayağın kuralara uygun olarak istenilen yönde hareket etmesine pivot hareketi denir. Pivot ayağı sabit kalmak kaydıyla, diğer ayağınızı istenilen yöne hareket ettirerek pas yapılabilir veya şut atılabilir.

  Pivot ayak topuğunu kaldırıp, ayak ucunda dönebilir,

  Serbest olan ayakla istenilen yöne ve yere hareket ettirebilirsiniz.
  Unutulmaması gereken şey, pivot ayağınızı top elinizden çıkmadığı sürece yerden kesilmemesi. Aksi halde hatalı yürüme yapmış olursunuz.


  İyi top tutabilmek için:

  Ayaklar omuz genişliğinde açık, bir ayak diğerine göre biraz öndedir.
  Dizler hafif bükülü, gövdenin üst kısmı hafifçe öne eğiktir.Kollar öne uzatılmış ve dirsekler yere paraleldir.Parmaklar mümkün olduğunca açık, bilek yumuşak ve esnektir.
  Pas gelirken kollar öne doğru uzatılır. Top mümkün olan en uzak noktada parmakların teması ile emilerek tutulur.


  Paslaşma
  Pas, topun bir oyuncu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift el kullanılarak takım arkadaşına aktarması hareketidir.


  1. Göğüsten Pas
  Basketbolde en sık kullanılan ve tercih edilen pas çeşididir. Çabuk ve kolay şekilde yapılması, takım arkadaşının kolay alabilmesi ve yüksek isabetlilik oranı olması göğüsten pasın tercih edilme nedenleridir. Göğüs pası sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  Yüzünüz top atılan kişiye dönük olmalı,
  Baş yukarda ve dizler hafif bükülü durumdadır,
  Parmaklar açık ve topu kavramış durumdadır,
  Top göğüs hizasında ve dirsekler hafifçe dışa dönüktür,
  Topu elden çıkarırken kollar mümkün olduğunca gergin olmalı ve topun atılacağı kişiye doğru bir adım atılmalıdır,Bilekler esnek vaziyette öne ve yukarı doğru topu takip etmelidir.

  2. Yerden Pas
  Bu pas türü genellikle size yakın savunma yapıldığında, topun yere vurdurularak rakip oyuncunun kolları altından takım arkadaşınıza tek veya çift elle atılmasıdır. Kısa atılan bir pas çeşididir. Atış tekniği göğüsten yapılan pas gibi olmakla beraber, avuç içi ve bileklerin yönü yere doğrudur. Dizler ve kalça biraz daha alçak pozisyondadır.

  3. Baş Üstü Pas
  Bu pas genellikle savunma oyuncularının ve kesicilerin üzerinden, ribauntu kapan oyuncunun fast break hücumuna yönelik sahanın uzağındaki bir oyuncuya top atmak için tek veya iki elle kullanılan pas türüdür. Uzun boylu oyuncuları beslemek için ideal bir pas türüdür.

  Çift el kullanılacaksa, top baş üzerinde, parmaklar topu arkadan açık olarak kavrayacak şekilde ve baş parmaklar topun altında yer alır.

  Pas atacak oyuncu öne doğru bir adım atarak, ağırlık aktarımını arka bacaktan ön bacağına taşır.
  Kollar yukarıda, dirsekler baş seviyesinde hafif bükülü ve öne doğru açık olmalıdır.
  Tek el baş üstü paslarda, hangi el kullanılıyorsa, o yönde top kulak arkası hizasına ve başa yakın bir yerden atılır.
    2. Cevap: Basketbolun Püf Noktaları

  saol kardeş çok işe yarıyacak allah izin verirse saolasın