Basketbolda Turnike Nedir

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 13 Mart 2012 tarihinde açılan konu 1. Basketbolda Turnike Nasıl atılır


  Turnike basketbol oyununun temel şutlarındandır. Potaya yakın bir yerlerde top sürdükten veya pas aldıktan sonra yapılabilir.

  basketbolda turnike atışı

  Turnike atışını yaparken adımlamaya dikkat etmelisiniz.Aksi taktirde hatalı yürmüme yapabilirsiniz.Önce sağ turnikeyi anlatalım.

  Oyuncu top sürmeye başladıktan sonra çembere yaklaştığında topu tutup sağ ayağıyla uzun bir adım atmalıdır.Bu esnada top göğüs hizasında sıkıca tutulmalıdır.Sağ adımı attıktan sonra sol ayağıyla bir adım daha atıp çembere doğru uzanmalıdır.Burada topu sıkı tutmak ve adımlamaya dikkat etmek gerektiğini sakın unutmayın.Ayrıca çembere doğru uzandığınızda topu daima panyalı bir şekilde gönderin.Bu sizin turnikelerde bir alışkanlığınız olsun.Çünkü panyalı attığınızda rakibin topa müdahale etmesi daha güçleşir.

  Sol turnikede aynı sağ turnike gibidir.Ancak sol turnikede ilk adım sol ayakla atılır ve top sağ el yerine sol elle bırakılmalıdır.Turnike atarken birçok oyuncunun aklında neden sağ turnike atarken sağ elle atışın bitirildiği sorusu vardır.

  Cevabı çok basittir asılında bu sorunun.Sağdan turnikeye girdiğinizde rakip sizi sol taraftan veya arkanızdan takip eder ve siz atış yaparken sizi engellemek ister.Siz topu sağ elinizle ve çembere uzayarak bırakırsanız hem rakibinizle aranıza vücudunuzu koymuş olursunuz hem de çembere uzadığınız için rakibin size faul yapma olasılığı artar.