Basketbolda Top Sürme Ve Pas Çeşitleri

'Spor Gündemi' forumunda Belinay tarafından 13 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Basketbolda Top Sürme Ve Pas Çeşitleri Nelerdir


  Pas Nedir

  Topun bir oyuncu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift elle kendi takım arkadaşlarına aktarılmasıdır.

  Oyuncu topla birlikte, top sürme, pas atma, şut atma aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.

  Temel duruş dengeli olmalıdır. Kollar gergin olarak uzatılmalı ve el bileği bükülmelidir. Vücut, kollar ve parmaklar topun arkasından uzatılmalı ve topu takip etmelidir.

  Pozisyona göre pas vermeyi kolaylaştırmak için öne küçük bir adım alınmalıdır.Pas verilecek oyuncunun rakibi göz önünde tutulmalıdır. Aldatmalardan faydalanarak, pas verilecek yer ve zaman belli edilmemelidir.Savunma oyuncusunun üç zayıf noktası baş üstü. omuz üstü ve ayak yanları dikkate alınmalıdır. Pas alacak oyuncunun hareket halinde mi, durarak mı pas alacağı önemlidir.

  [​IMG]

  1)Alçak Top Sürme

  Alçak top sürmede adından da anlaşılacağı üzere top alçaktan ve yere mümkün olduğunca yakından sürülmelidir.Genellikle bu top sürme çeşidi yakın savunma yapan veya çok oyuncuyla sıkıştırmaya gelmiş rakiplere karşı yapılır.

  Alçak top sürmede top,diz ile bel arasında bir yerde gidip gelmeli ve oyuncunun vücuduna yakın olmalıdır.Dizler hafif bükülü baş yukarıda ve sahanın tümünü görebilmelidir.Parmaklar açık olmalı ve bilek ve de kol koordineli hareket etmelidir.

  Basketbolda Pas Sürme

  2)Yüksek Top Sürme
  Bu top sürme şeklinin aslında temeli alçak top sürme gibidir.Farklı olan noktaları ise topun kalça ile ayaklar arasında vücudun alçak top sürmeye nazaran daha dik olması ve topun vücudun ön kısmında tutulmasıdır.

  Yüksek top sürme genellikle hızlı hücum bitirirken kullanılır.

  Top sürmenin daha birçok çeşidi vardır ancak temeli alçak top sürmedeki gibidir.

  Tıpkı futbolda,voleybolda olduğu gibi basketbolda da çeşitli pas çeşitleri bulunmaktadır.Temel olarak üç çeşit pas tekniği vardır.Bunlar göğüs pası,bounce(sektirerek) pas ve baş üstü pastır.


  Basketbolda Pas Çeşitleri

  1)Göğüs Pası

  Bu pas çeşidi basketbolda en çok kullanılan pas çeşitlerinden birisidir.Çabuk ve kolay yapılabilmesi gibi şut için hazır bekleyen arkadaşınıza eğer doğru bir şekilde atarsanız net sayı yaptırabilecek bir pas çeşididir.

  Göğüs pası yaparken;
  -Pas vereceğiniz arkadaşınıza dönmeniz gerekir,
  -Topu parmaklarınızla iyice kavramanız gereklidir,
  -Top göğüs hizasında ve dirseklerle desteklenmelidir,
  -Topun atılacağı kişiye doğru bir adım atılmalıdır ve topu dirseklerden kuvvet alarak sert bir şekilde arkadaşınıza atmalısınız.Tabi sert bir şekilde derken arkadaşınızı yaralayacak bir biçimde değil

  [​IMG]

  3)Baş Üstü Pas

  Bu pas türü özellikle oyun kurucu mevkiindeki oyuncuların takımdaki uzun oyuncuları beslemek için kullandığı bir pas türüdür.Ayrıca bu pas türü takım fast breake yani hızlı hücuma çıkarkende tercih edilir.

  Bu pasın atılma şekli şu şekilde olmalıdır;

  -Top çift elle kavranır.

  -Top başın üzerinde tutulurken dirsekler baş hizasında hafif bükülü konumda olmalıdır.
  -Ardından pas atılacak oyuncuya doğru bir adım atılır ve top dirseklerden destek alınarak iletilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Nis 2013